Kuluçkaya yatan muhabbet kuşlarına fon müziği dinletiyor

Bitlis’in Tatvan ilçesinde evcil hayvan satan bir esnaf, iş yerinde muhabbet kuşlarına, kuluçka döneminde huzur bulması için fon müziği dinletiyor.

03-02-2016 09:51

Haberler � GÜNDEM


Tatvan’ın Orduevi Caddesi üzerinde bulunan pet shop dükkanın üst katını kuluçkaya yatan muhabbet kuşlarına ayıran Aytaç Orak, kuluçkaya yatan kuşların huzur bulması, dinlenmesi için iş yerinin dört bir yanına kurduğu hoparlörlerden günün 24 saati kuşlara farklı türlerde fon müzikleri dinletiyor. Kurulan sistem sayesinde günün büyük bölümünü fon müziklerine karşı kuluçkada geçiren muhabbet kuşları ise hallerinden oldukça memnun görünüyor.
 
Kapalı alanlarda yaşayan kuluçka dönemindeki kuşların huzura ihtiyaç duyduğunu belirten Aytaç Orak, kuluçkaya yatan muhabbet kuşlarının huzur sorununu çözmek için dükkanının dört bir yanına koyduğu hoparlörlerle günün 24 saati kuşlara fon müziği dinlettiğini söyledi.
 
Müziğin, insanlar için olduğu kadar kuşlar için de ruhun gıdası olduğuna vurgu yapan Orak, “Kuluçka döneminde huzura ihtiyaç duyan muhabbet kuşlarının bu sorununu çözmek için dükkanın dört bir yanına ses sistemi kurduk. Bu ses sistemi sayesinde günün 24 saati kuşlar için farklı fon müzikleri çalıyoruz. Bu fon müzikleri sayesinde kuşlar kuluçkadayken ruhları dinleniyor ve huzur buluyor. Bu sayede kuluçka dönemi onlar için oldukça rahat ve huzur içinde geçiyor. Fon müziğinin kuşlar üzerinde nasıl olumlu bir etki yarattığını gözlemleyerek daha iyi gördük. Bu durum, gerek kuluçkadan önce ve gerekse kuluçka dönemi boyunca devam ediyor.” dedi.
 
Muhabbet kuşlarının yılda yaklaşık 6 kez kuluçkaya yattığını kaydeden Orak, kuşlar için kuluçka döneminin sıcak ortam ve huzurlu olmasının oldukça önem arz ettiğini sözlerine ekledi.
YORUMLAR
Hen�z Yorum Yok !
�lginizi �ekebilecek di�er haberler
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN
Sağlıkçınız
Mehmet Adak

bahis siteleri