3 bin yıllık tarihi Erzen Antik Kenti Turizme Kazandırılıyor

13-07-2019 17:07

Haberler � TURİZM - TATİL


BATMAN (e-ha) - Batman'ın  Kozluk ilçesi Oyuktaş köyüne bağlı Yeşilyurt mezrasında 3 bin yıllık tarihi olduğu tahmin edilen Tarihi Erzen Antik Kenti ve birçok hastalığı şifa olduğu düşünülen balıklı göl turizme kazandırılıyor. 

e-Haber Ajansı (e-ha) editörünün kaynağından aldığı bilgiye göre;Balıklı gölde incelemelerde bulunan Batman  Valisi Hulusi Şahin Valiliğin katkılarıyla Kozluk Kaymakamlığı, Batman Üniversitesi, Artuklu Üniversitesi,  Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün işbirliğiyle Dilmeçoğulları Beyliğinin başkenti olarak bilinen Erzen kenti harabeleri ve Balıklı göl’de kurtarma kazıları yapılacağını ve akabinde bölgenin turizme kazandırılacağını ifade etti. 

Göl çevresinde incelemelerde bulunan Vali Şahin, yürütülecek çalışmalar ile ilgili yetkililerle görüş alışverişinde bulunarak, çalışmaların en kısa zamanda başlatılmasını istedi. 


İncelemeler sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Batman Valis Hulisi Şahin,  Erzen Antik kentinin Roma dönemine kadar uzanan eski bir tarihi olduğunu ifade ederek, "Erzen Antik kenti, Ortaçağ'da önemli bir yerleşim yeri ve burada Dilmeçoğulları Beyliği ve Eyyubiler uzun yıllar hüküm sürmüşler.  O dönemde kalan tek hatıra bu Balıklı göl'dür. Balıklı göl,  Roma döneminden itibaren kaplıca, kür merkezi ve tedavi merkezi olarak kullanılmış.  Günümüzde de vatandaşlarımız burayı bir şifa merkezi olarak kullanıyorlar. Ancak burada saklı olan tarihin gün yüzüne çıkarılması gerekiyor. Biz gerekli girişimleri yaptık, Batman Üniversitesi, Artuklu Üniversitesi,  Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün işbirliğiyle bir kurtarma kazısı, restorasyon ve rekreasyon alanı üretmek için çalışmalara başladık. Şu anda sadece bir araştırma çalışması yapacağız. Süreç içerisinde projenin durumu netleşecek. Aynı zamanda burayı vatandaşlarımızın daha rahat bir şekilde istifada edebileceği bir alan haline getireceğiz" diye konuştu.  


İncelemeler sırasında Vali Şahin'r Kozluk Kaymakamı Osman Bilici, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdulkadir Özer,  İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili İhsan ASLANLI, Gençlik ve Spor İl Müdürü Vekili Hali Eren, Batman ve Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyeleri eşlik etti. 

e-Haber Ajansı (e-ha) 

Etiketler : 3 - bin - yıllık - tarihi - Erzen - Antik - Kenti - Turizme - Kazandırılıyor -
YORUMLAR
Hen�z Yorum Yok !
�lginizi �ekebilecek di�er haberler
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN
Sağlıkçınız
Mehmet Adak

bahis siteleri