Afyon`da patlamanın üzerinden 3 yıl geçti cephaneliğin yeri hala değiştirilmedi

Afyonkarahisar`da 25 askerin hayatını kaybettiği mühimmat depo patlamasının ardından 3 yıl geçmesine rağmen cephaneliğin yerinin değiştirilmemesi tepkilere neden oldu. Patlamanın yaşandığı mühimmat depolarına yakın mesafedeki yerleşim birimlerinde ise tedirginlik hala devam ediyor. Depoların önünden geçerken patlama gecesini hatırladıklarını belirten Ataköy ve Kışlacık köyü sakinleri yeri değiştirilmesi gündemde olan cephanelikle ilgili hiçbir gelişme yaşanmadığını kaydetti.

25-06-2015 21:25

Haberler � GÜNDEM


AFYONKARAHİSAR (CİHAN)- Afyonkarahisar'da 25 askerin hayatını kaybettiği mühimmat depo patlamasının ardından 3 yıl geçmesine rağmen cephaneliğin yerinin değiştirilmemesi tepkilere neden oldu. Patlamanın yaşandığı mühimmat depolarına yakın mesafedeki yerleşim birimlerinde ise tedirginlik hala devam ediyor. Depoların önünden geçerken patlama gecesini hatırladıklarını belirten Ataköy ve Kışlacık köyü sakinleri yeri değiştirilmesi gündemde olan cephanelikle ilgili hiçbir gelişme yaşanmadığını kaydetti.

Susurluk'taki 5 cephanelikten çıkarılan 248 ton bomba 5 Eylül 2012 tarihinde Afyonkarahisar'daki 2 cephaneliğe yerleştirirken patlama meydana gelmiş ve 25 asker hayatını kaybetmişti. Patlamanın ilerleyen aylarında bölgeye gelen birçok yetkili cephaneliğin en kısa sürede taşınacağı vaadinde bulunmuştu. Ancak, okul ve yerleşim birimlerinin hemen yanı başındaki depolarlarla ilgili bir gelişme olmaması tepkilere neden oldu. Yol üzerinde bulunan cephaneliğin önünden geçerken patlama günlerini hatırlayan köylüler, cephaneliğin kısa sürede başka bir yere taşınmasını istiyor. Askeri deponun hemen karşısında bulunan Ataköy İlköğretim Okulu velileri de mühimmat depolarının taşınması gerektiğine dikkat çekiyor.

"DEPOLARIN TAŞINMASI GEREKİYOR"

Kışlacık Köyü Muhtarı Ahmet Demir, köyün ve arazilerinin cephaneliğe sınır olduğunu kaydetti. Patlama sonrasında etrafa dağılan el bombalarına zaman zaman rastladıklarını ifade eden Demir, bu durumun köylüleri oldukça tedirgin ettiğini kaydetti. Demir, patlama sonrası yaşananlara tanık olduğunu belirterek, konunun oldukça önemli olduğunu ve cephaneliğin kısa sürede taşınması gerektiğini anlattı. Depoları gördükçe aynı acıyı yaşamak istemediklerini ifade eden Demir,

YORUMLAR
Hen�z Yorum Yok !
�lginizi �ekebilecek di�er haberler
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN
Sağlıkçınız
Mehmet Adak

bahis siteleri