Aksaray’da 102 Engelli ve Eski Hükümlüye 3 Milyon TL Hibe Desteği

Aksaray’da 102 Engelli ve Eski Hükümlüye 3 Milyon TL Hibe Desteği

Aksaray'da 2019 yılı Temmuz ayı il istihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Aksaray Vali Ali Mantı başkanlığında ATSO toplantı salonunda gerçekleş

19-07-2019 12:00

Haberler � EKONOMİ


AKSARAY (e-ha) - Aksaray'da 2019 yılı Temmuz ayı il istihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı  Aksaray Vali Ali Mantı başkanlığında ATSO toplantı salonunda gerçekleşti.

e-Haber Ajansı (e-ha) editörünün kaynağından aldığı bilgiye göre; Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuş “ilimiz TR71 bölgesinde işsizliğin ortalamasını düşüren başarılı illerden biridir. Özellikle 2019 yılı haziran ayı sonu itibariyle geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla erkek istihdamında %42,9 kadın istihdamında %42,3 lük bir artış kaydedilirken toplamda Aksaray'da geçtiğimiz yılın Haziran ayına oranla%42,8 lik bir artış söz konusudur. Bilhassa gençlerimizin istihdamında ilimiz nüfusa oranla Türkiye 2.'sidir.

102 ENGELLI VE E.HÜKÜMLÜYE 3 MİLYON TL HİBE DESTEGI

Dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımıza 2019 yılı içerisinde düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimine katılan engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın yüzde 87'si hibe projelerinde başarılı bulunmuş 50.000 TL kadar hibe desteğinden yararlanmışlardır. Bu İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında ise 21 engelli ve 8 eski hükümlü vatandaşlarımızın başvuruları değerlendirilecektir.

Özellikle son dönemde 3 milyon TL ödenek ayrılarak 102 engelli ve eski hükümlü vatandaşımızı hibe desteğinden yararlanmıştır.

3.656 İŞYERINE TEŞVIKLER ANLATILDI

Burası Aksaray Burada İş Var sloganıyla Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak toplamda 6 aylık dönem içerisinde 3.656 iş yeri ziyaret edilerek teşviklerimiz anlatılmıştır. Bu kapsamda bilhassa imalat sektöründe işbaşı eğitim programları istihdam garantili meslek edindirme kursları, mesleki beceri ve iş birlikteliği geliştirme projeleri ile birçok teşvik ve desteklerimizden işverenlerimizin yararlanarak son dönemde istihdamda yüzleri güldüren rakamlar yakalanmıştır. Sadece işbaşı eğitim programı kapsamında 700 kişi istihdam edilmiştir ve işverenlerimiz tarafından işbaşı eğitim programları yoğun ilgi görmektedir.

SOSYAL ÇALIŞMA PROGRAMI YOGUN İLGİ GÖRÜYOR

Bununla birlikte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk’un müjdesini verdiği Sosyal Çalışma Programı kapsamında üniversiteli gençlerimiz kültürel mirasın restorasyonu korunması ve tanıtılması doğanın korunması kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi kapsamında kurum ve kuruluşlarımızda istihdam edilerek ilk kez sigortalı olacak ve haftada 3 gün çalışarak ciddi bir deneyim kazanacaklar. Bu dönemde bilhassa 25.349 vatandaşımıza İş Danışmanlığı, Meslek Danışmanlığı, İş Arama Becerileri Danışmanlığı başta olmak üzere Danışmanlık Hizmetleri sunulmuştur. önümüzdeki günlerde dezavantajlı gruplara yönelik İŞKUR bünyesinde iş kulübümüz daha etkin bir çalışma yürütecektir.

İŞ KAZALARINDA %25"LIK DÜŞÜŞ

Yılın ilk 6 ayında geçtiğimiz yılın 6 aylık dönemine oranla iş kazalarında %25'lik bir düşüş söz konusudur. Temennimiz ilimizde iş kazalarının daha düşük oranlarda olması ve iş sağlığı güvenliği konularında işverenlerimizin gereken hassasiyeti göstermesidir” şeklinde konuştu.

ÇOÇUK İŞÇİLİGİ ILE KARARLI MÜCADELE

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında ayrıca mevsimlik tarım işçileri ile yapılan faaliyetler çocuk işçiliği ile mücadele konuları Yeni dönemde dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli ve eski hükümlü hibe projeleri değerlendirilmesi tekstil sektörünün sorunları ve Tekstil Zirvesi'nin değerlendirilmesi Ayrıca KOSGEB tarafından yeni girişimci destek modülü sunumları gerçekleşti.

Toplantıya Aksaray Valisi Ali Mantı, Belediye Başkan Yardımcısı Hulusi Peker Vali Yardımcısı Mustafa Türkcan, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş, Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuş ile kurul üyeleri katıldı.

e-Haber Ajansı (e-ha)

Etiketler : Aksaray’da - 102 - Engelli - ve - Eski - Hükümlüye - 3 - Milyon - TL - Hibe - Desteği -
YORUMLAR
Hen�z Yorum Yok !
�lginizi �ekebilecek di�er haberler

bahis siteleri