Beçin Kalesi ziyaretçilerini bekliyor

Beçin Kalesi ziyaretçilerini bekliyor

Milas Ovası’nın kenarında düz bir platonun üzerine kurulmuş olan UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan tamamlanan restorasyonun ardından ziyaretçilerini bekliyor.

17-08-2019 17:08

Haberler � TURİZM - TATİL


MUĞLA (e-ha) - Milas Ovası’nın kenarında düz bir platonun üzerine kurulmuş olan UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan tamamlanan restorasyonun ardından ziyaretçilerini bekliyor.

e-Haber Ajansı (e-ha) Muhabiri Mevlüt Yiğit'in edindiği bilgiye göre;  bölge tarihi açısında önemli bir yere sahip kale alınına, gelen ziyaretçilerin gezebilecekleri düzenli bir gezi güzergâhının olmaması, dinlenme ve genel ihtiyaçlarına cevap verecek ünitelerin yetersizliğinden dolayı 2015 yılında başlanan  çevre düzenleme projesinde sona gelindi.

Kazı Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü uzmanlarınca Beçin Kalesi’ndeki  eksiklikleri ortadan kaldırmak için çevre düzenleme projesi hazırlanarak ilgili koruma bölge kurulunca onaylanarak Proje revizyonları gerçekleştirilmiştir.

Proje kapsamına ziyaretçi karşılama alanı, bilet gişesi, güvenlik sistemi ve ünitesi, gezi güzergâhları, seyir terasları ile çevre donatı elemanları yer alırken çevre düzenlemesiyle daha sağlıklı ve etkin ziyaret olanağı sağlandı.

BEÇİN KALESİ’NİN TARİHİ

Bugüne kadar Eski Tunç Dönemi ve Helenistik Dönem yerleşimine konu olan Beçin bir dönem Menteşeoğluları Beyliğine de başkentlik yapan kalede yapı kalıntılarının büyük çoğunluğunun Türk dönemine ait olması, kentin Türk döneminde hızlı bir gelişme gösterdiğini kanıtlıyor.

Eski metinlerde Barçın ya da Berçin olarak geçen kentin Türkler tarafından fetih tarihi kesin olarak bilinen kale İbn-i Batuta, Orhan Bey’i şehrin kurucusu olarak yer almıştır.

Ahmet Gazi’nin hükümdarlığı süresince beylik en parlak devrini yaşayan kale 1391’de ölümünden sonramerkez Balat’a taşınırken 1042 yaşanan Ankara Savaşı’ndan sonra beyliği geri alan İlyas Bey Balat’da ve Beçin’de bir süre daha saltanatını sürdürdüğü mekan olarak kayıtlara geçmiştir.  İlyas beyin vefatının ardındanoğulları Leys ve Ahmed beyliklerini sürdürmede başarılı olamayarak kaledeki hükümdarlıkları sona ermiştir.

e-Haber Ajansı (e-ha) 

Etiketler : Beçin - Kalesi - ziyaretçilerini - bekliyor -
YORUMLAR
Hen�z Yorum Yok !
�lginizi �ekebilecek di�er haberler

bahis siteleri