Benim Payım ne kadar?

Mevlüt Yiğit

14-06-2015 07:00


Kalite, koyu yeşille ifade ediliyor, fakat uzaktan bakınca açık yeşil gözüküyorsa her piksel kendine göre bir soluklaşma yaşıyor demektir. Koyu yeşil olma özelliğini sürdürenler de açık yeşillerin ortalamasına kurban gidip toplam ortalamanın açık yeşile dönmesi koyu yeşillerin suçu değildir...

Benim Payım ne kadar?

Hiç bir şey eskisi gibi değil artık. Eski tadını vermiyor, eski zevkleri alamıyoruz. Önceki kaliteyi bulamıyoruz.

Akşam namazlarından sonra kıldığım 6 rekatlık evvabîn  -tevbekarlar- namazından sonra karanlıkta yarım saat, bir saat kadar ümmetin günahlarına, ardından kendi günahlarıma ağlayabiliyor muyum?

Gözümü haramdan sakınmak için uzaktaki namahreme bile bakmayıp, hatta siyah beyaz televizyondaki başı açık spikerden haberleri dinlerken dahi günah işliyor havasına kapılarak uzak durabiliyor muyum?

Namazı vaktin başında kılıp tesbihatı eksiksiz yaptıktan sonra istisnasız her namazın ardından takip ettiğim Risaleler'den eseri 5 sayfadan az olmamak kaydıyla okuyabiliyor muyum?

Akşamları çay faslından önce en az 1 saat şahsi kitap, 1 saat de müzakere şeklinde kitap okuyabiliyor muyum?

Biriktirdiğim harçlıklarımla aldığım ciltli kitabı bitirmeden ikinci kitabı almaya niyetlenmediğim zamanlardaki kadar kitap okuyabiliyor muyum? 

Cevşen-i Kebir'den günlük okumam gereken miktarı okumadan kapıdan dışarıya adım atmayabiliyor muyum?

Müzik dinlemeyi bırak duymaya tahammül edemeyip başka şeyler dinlemeye çalışarak bastırabiliyor muyum?

Otobüs yolculuğunda namazın geçme ihtimailine karşı kar üzerinde namaz kılmak için inip başka araçla -Kamyonla- yolculuğun kalanını tamamlayabiliyor muyum?

Her durumda Yaratan'la münasebetimi kavi tutup en az günde 50 kez Estağfirullah diyebiliyor muyum?

Dergi okumak için vakit ayırıp noktasına virgülüne kadar yazıların tamamını okuyabiliyor muyum?

Bütün bunlara evet diyemiyorsam bu dünyanın kalitesizleşmesinde benim payım büyük demektir. Bu gemi su alıyorsa şayet, benim de bulunduğum kısımdan açılan delikten sular giriyor demektir. Bu çatıdan kar giriyorsa şayet yapıya benim bulunduğum kiremit çatlamış, oradan kar giriyor demektir.

Kimseyi suçlamaya gerek yok. Gönüldendir şikayet kimseden feryadımız yoktur. Kendi sebep olduğum kalitesizleşmeye çare bulamazsam oluşturduğum girdapta en önce kendim boğulacağım demektir.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
1
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN