Beş Duyu ve Beş Doyu

Mevlüt Yiğit

20-09-2015 07:00


Beş Duyu her insanda vardır. Hepimiz bu duyularımızı az çok öğrenmişizdir. Ve günlük hayatımızı bunların sayesinde sürdürebiliriz.

Nedir bu beş Duyu?

Gözlerimizle görürüz, kulaklarımızla duyarız, dilimizle tadarız, burnumuzla koklarız ve ellerimiz ya da bütün derimizle okunur hissederiz.

Bu Beş Duyu’muzla beş ayrı doyu(m) yani tatmine ulaşırız.

Bunlardan; gözlerimiz aklımıza, kulaklarımız kalbimize, dilimiz midemize, burnumuz ruhumuza ve dokunma hissimiz nefsimize hitap etmektedir.

Aklı gözüne inenleri, görmediğimiz şeyi kabul etmeyiz diyenleri, İsrailoğulları’nın; “Ya Musa biz Allah’ı açıktan göstermedikçe asla inanmayacağız.” Demelerini de düşünürsek Aklın Duyusu gözler ve aklın tatmini de asıl olarak oradan geçer.

Kalbinde ne duyuyorsun, Kalbinin sesine kulak ver, gibi terimlerden de anlaşılıyor ki; Kalp ile kulaklar arasında doğrudan bir bağ var. Şu anda kalbini başkasına kaptıranların çoğu da telefon ile karşısındakinin sesini duymakla tava gelenlerin olduğu göz önünde bulundurulursa, Kalp tatminlerini kulak yoluyla almaktadır.

Midemize giden yol zaten dilden geçiyor. Tartışmasız dilimizin tattığı tatlı, tuzlu, ekşi acı gibi tatların vizesi ile midemize giden yiyecek ve içecekler. Midemizi tatmin etmekte ve doyurmaktadır.

Bedenimizin, nefsimizin ve fercimizin ihtiyaçları karşılıklı bedenen dokunularak giderilmektedir. Hatta tatmin deyince bazı insanların aklına sadece bu tatmin gelmesi de düşündürücüdür.

Kaldı burnumuzdan aldığımız koku. Sahi akşama kadar güzel koku koklasak neremiz doyar? Yani güzel kokular ancak ruhumuza hitap eden güzelliklerdir.

Ana renklerin kesişmesinden ara renkler ortaya çıktığı gibi bazı duyularımız asıl olarak hitap ettiği tarafımızın yanında ikincil olarak da diğer taraflarımıza hitap etmektedir.

Yani gözlerimizi gördüğü güzel bir manzarada, kulaklarımızla hoş müzikleri dinleyerek, dilimizle tadına baktığımız tatlı şeyler yiyip içerken burnumuza gelen güzel kokular eşliğinde eşimizin ellerinden tutar ona dokunursak bizden bahtiyarı olmaz.

Beş duyu ile gerçekleşen beş doyum bizi dünyada bile gerçek mutluluğa doğru götürür…

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN
Sağlıkçınız