Cumhuriyet Uludure`nin belgesini yayınladı: 34 kişinin ölüm sebebi yanlış istihbarat

Cumhuriyet Gazetesi`nde yer alan habere göre, Genelkurmay`a 35 sivilin öldüğü Uludere faciası ile ilgili istihbaratın MİT tarafından verildiği ortaya çıktı. Gazetede yayınlanan belgeye göre MİT, Genelkurmay`a faciadan önce PKK`nın bölgede eylem yapılacağı yönünde belge göndermiş. Belgede PKK`li Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin`in eylem arayışında olduğu, bölgede 28 Aralık 2011 tarihini de kapsayacak şekilde eylem yapacağına ilişkin bilgiler mevcut.

21-09-2015 12:00

Haberler � GÜNDEM


İSTANBUL (CİHAN)- Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Genelkurmay'a 35 sivilin öldüğü Uludere faciası ile ilgili istihbaratın MİT tarafından verildiği ortaya çıktı. Gazetede yayınlanan belgeye göre MİT, Genelkurmay'a faciadan önce PKK'nın bölgede eylem yapılacağı yönünde belge göndermiş. Belgede PKK'li Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin'in eylem arayışında olduğu, bölgede 28 Aralık 2011 tarihini de kapsayacak şekilde eylem yapacağına ilişkin bilgiler mevcut.

Cumhuriyet'in haberinde şu bilgiler yer aldı:

"Roboski (Uludere) katliamından sonra istihbaratı kimin verdiğine ilişkin tartışmalarda odak noktası olan MİT Müsteşarlığı ile Diyarbakır Başsavcılığı arasındaki yazışmalar, üzeri örtülmek istenen katliamla ilgili kritik bilgileri gün ışığına çıkardı. Yazışmalar ve belgeler, MİT'in, olaydan hemen önce Genelkurmay'a PKK'li Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin'in bir eylem arayışında olduğu ve bölgede, katliamın yaşandığı 28 Aralık 2011 tarihini de kapsayacak şekilde, 21 Aralık-30 Aralık tarihleri arasında eylem yapacağına ilişkin bilgi gönderdiğini ortaya koydu.MİT'in söz konusu raporunda istihbaratın doğruluk derecesi

YORUMLAR
Hen�z Yorum Yok !
�lginizi �ekebilecek di�er haberler
Mehmet Adak
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN
Sağlıkçınız

bahis siteleri