Doğumdan Sonra Anne ve Bebeğin Yanında Bulunmak

Doğumdan Sonra Anne ve Bebeğin Yanında Bulunmak

23-03-2019 14:08


Doğum yalnızca bir bebeğin dünyaya gelmesi değil, bir annenin doğması, bir erkeğin baba olması, çevrede heyecanlı babaanne ve anneanne bulunması da demek. Arkadaşlar, teyzeler, amcalar derken bebeği hastanede veya evde bekleyen büyük kalabalık anne ve bebek için güzel dileklerde bulunup dualar ederler. Ancak bu kalabalığın bebeğin ve annenin odaya alınması ile birlikte yardımcı olmak niyetiyle attıkları bazı adımlar annenin motivasyonunu kırabilir, doğum sonrası depresyonunu tetikleyebilir, bebeğe gösterdikleri ilgi enfeksiyonlara kapı açabilir. Bu yazımızda yenidoğan çevresindekilerin bilmesi gereken bazı noktalardan bahsedeceğiz.

 

Anneye "Sütün gelmedi galiba. Senin sütün yetmez." demeyin!

Bebeğin vücut ve ruh sağlığı için en uygun besin, annenin kendi sütüdür. Her annenin sütü kendi bebeği için en uygun bileşimdir. Erken emzirme ile annede doğum sonrası kanamalar çabuk kesilir, memelerde şişme ve iltihaplanma olmaz, lohusalık kolaylaşır. Anne sütü ile beslenen bebeğin ek sıvı ya da besinlere ihtiyacı yoktur. İlk altı ay sadece anne sütü ile beslenen bebekler sağlıklı büyür ve gelişirler. Başta ishal olmak üzere mikroplu hastalıklara yakalanmazlar, bebeklikten sonra da az hastalanırlar. Sağlıklı her anne bebeği için yeterli süt üretebilir. Tüm bunlar bilinerek annenin desteklenmesi, uykusuz ve yorgun kalmaması için gerekli yardımların yapılması, güler yüzle motive edilmesi çok önemlidir. 

Doğum sonrası depresyonunun azalmasında da etkili olan emzirme eylemi annenin rahatlamasında, huzurlu hissetmesinde, bebeği ile bağ kurabilmesinde rol oynar. Bu süreçte anne yetersiz görülmek gibi baskılar altında değil, güler yüzler arasında olmalıdır.

 

"Sürekli kucağına alma, alışır." demeyin!

Yenidoğanın anne ve babasıyla bağ kurması için kucaklanması gerekir. Anne baba "alışır, ağlar, uyuyamaz" gibi önyargılara kulak asmayarak bebeğiyle ten teması kurmalıdır. Bebeğiyle yakınlaşan annede salgılanan hormon (oksitosin) süt yapımı arttırır. Bebeğin ısınması için en iyi sıcaklık da anne babası ile ten temasıyla elde edilir. Kat kat kıyafetler içinde bunalması yerine daha huzurlu olacağı kucakta olması bebeğin psikolojik gelişiminde de etkilidir. Anneyi huzursuz edecek bu gibi deyişlerden kaçınmak bu nedenlerle  çok önemlidir.

 

Kollarınızda bebeğe mikrop taşımayın!

Bebeğe dokunmadan önce mutlaka eller yıkanmalı, bu artık her yönden önemi kanıtlanan bir kural. Şu da bilinmeli ki kıyafetlerin kolları, dışarıda her yere değmesi nedeniyle en çok mikroorganizmaya maruz kalan bölgedir. Bebeği kucağımıza aldığımızda bebek bu mikroorganizmaların arasında kalmaktadır. Bebeği kucaklamadan önce kolların dirseklere kadar kıyafetten sıyrılarak iyice yıkanması da çok önemlidir. 

 

"Sigarayı sadece balkonda içiyorum." demeyin!

Annenin sigara alışkanlığı varsa dahi gebelikte bırakmış olduğunu umarak bu kısım bırakmamaya inat etmiş babalar ve akrabalar içindir. Bebeğin yanında içmiyorum, evde içmiyorum bahaneleri bebeği korumak için yeterli değildir. Sigaradaki partiküller saç içlerine, kıyafetlere de siner. Bebeğin korunması için sigara içen bir kişinin bebeği kucaklayabilmesi için duş alması ve temiz kıyafetler giymesi gerekmektedir. Sevgili aileler sigarayı bırakmak için bebeğiniz belki de bir fırsattır. 

Sağlıkla kalın...

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları