Dünya Bankası, İklim Taahhüdüne Rağmen Fosil Yakıtlara Yatırımı Sürdürüyor

Enerji İzleme Grubu ve LUT Üniversitesi tarafından hazırlanan bir rapora göre, güçlü bir politika çerçevesinin uygulamaya konması durumunda, 2050 yılından önce %100 yenilenebilir enerjiye dayalı küresel enerji sistemine dönüşüm mümkün.

19-04-2019 20:03

Haberler � DÜNYA


İSTANBUL (e-ha) Enerji İzleme Grubu ve LUT Üniversitesi tarafından hazırlanan bir rapora göre, güçlü bir politika çerçevesinin uygulamaya konması durumunda, 2050 yılından önce %100 yenilenebilir enerjiye dayalı küresel enerji sistemine dönüşüm mümkün. 
e-Haber Ajansı (e-ha) editörünün iklimhaber.org kaynağından aldığı bilgiye göre; Dünya Bankası, iklim değişikliği ile mücadelede liderlik etmek istiyor ancak kredi verme konusunda fosil yakıtları yenilenebilir enerjinin önünde tutuyor. Donald Trump’ın aday gösterdiği ve Dünya Bankası’nın yeni başkanı seçilen David Malpass ise iklim değişikliği eylem planının öncelik olmaya devam ettiğini ve bankanın iklim hedeflerinden taviz verilmeyeceğini açıkladı. 
İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney ve Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, ortak makalelerinde iklim değişikliğiyle mücadele için küresel finans sisteminin değişmesi gerektiğini yazdı. 
Enerji İzleme Grubu ve LUT Üniversitesi tarafından hazırlanan bir rapora göre, güçlü bir politika çerçevesinin uygulamaya konması durumunda, 2050 yılından önce %100 yenilenebilir enerjiye dayalı küresel enerji sistemine dönüşüm mümkün. 
Harvard Üniversitesi bilim insanları tarafından iklim değişikliği hakkında yeni bir çalışma yayımlandı. Araştırmaya göre iklim değişikliği, Kuzey Kutbu’ndaki donmuş toprakları (permafrost) daha hızlı çözüyor ve bu durum yüzünden atmosfere daha da fazla seragazı salınıyor. 
Alaska’da yılın bu dönemlerinde buz kesmiş olması gereken nehirler, hava sıcaklığı nedeniyle erken çözülerek akmaya başladı. 
Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), “2006 Ulusal Seragazı Envanterleri İçin IPCC Rehberi’nin 2019 Yılı için Geliştirilmesi” metodoloji raporunu, 8-12 Mayıs 2019 tarihleri arasında Kyoto, Japonya’da gerçekleşecek olan 49. oturumunda inceleyecek. 
Future Earth, Yeryüzü Komisyonu üyeleri için adaylar arıyor. Komisyon üyeleri istikrarlı ve dirençli bir gezegen için bilime dayalı hedeflerin belirlenmesini destekleyecek bilimsel bilgileri sağlayacak. Adaylık için son tarih 23 Nisan 2019. 
İklim değişikliğine karşı hükümetlerin daha fazla adım atması gerektiğini savunan Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) adlı hareketin destekçileri, konunun aciliyetine dikkat çekmek için iki hafta boyunca ulaşım ağını durdurmayı planlıyor. 
Atatürk Üniversitesi’nde üç gün boyunca süren “Üniversite Gençliği Anadolu’nun Zirvesinde İklim Değişikliğini Tartışıyor” adlı çalıştaya katılan Prof. Dr. Murat Türkeş, sıcak hava dalgalarının etkilerini klimatolojik olarak çoktan yaşamaya başladığımız söyledi.
e-Haber Ajansı (e-ha)
YORUMLAR
Hen�z Yorum Yok !
�lginizi �ekebilecek di�er haberler
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN
Sağlıkçınız
Mehmet Adak

bahis siteleri