Gültekin Avcı 7 köşe yazısından dolayı tutuklandı

İstanbul Adliyesi`ndeki 2. Sulh Ceza Hakimi, Gazeteci ve eski savcı Gültekin Avcı`yı 7 köşe yazısından dolayı tutukladı. Avcı, daha önce bir köşe yazısından dolayı mahkemelik olduğu Hakim Durmuş Karaçalı tarafından yargılandı. Avcı ile birlikte 3 emniyet mensubu da tutuklandı. Avcı, yazdığı 7 adet köşe yazısı delil gösterilerek `Darbeye teşebbüs` ve `Terör örgütü kurmak ve yönetmek` suçlamasıyla tutuklandı.

21-09-2015 02:20

Haberler � GÜNDEM


İSTANBUL (CİHAN)- İstanbul Adliyesi'ndeki 2. Sulh Ceza Hakimi, Gazeteci ve eski savcı Gültekin Avcı'yı 7 köşe yazısından dolayı tutukladı. Avcı, daha önce bir köşe yazısından dolayı mahkemelik olduğu Hakim Durmuş Karaçalı tarafından yargılandı. Avcı ile birlikte 3 emniyet mensubu da tutuklandı. Avcı, yazdığı 7 adet köşe yazısı delil gösterilerek "Darbeye teşebbüs" ve "Terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçlamasıyla tutuklandı.

İzmir Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 18 Eylül Cuma günü gözaltına alınan Gültekin Avcı ve 7 polis, aynı gün İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'ne getirilmişti. Polislerden biri emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Avcı ve 6 polis ise emniyetteki işlemlerinin ardından "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanma talebiyle ifadeleri alınmadan Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi.

NÖBETÇİ HAKİM, GÜLTEKİN AVCI İLE HUSUMETLİ

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın avukatı Fikret Duran, Gültekin Avcı'nın bir köşe yazısından dolayı İstanbul Adliyesi'ndeki 6 sulh ceza hakiminin kendisine dava açtığını belirterek, "Bugün de o hakimlerden 2. Sulh Ceza Hakimi Durmuş Karaçalı'nın nöbetçi olduğunu öğrendik. Gültekin Avcı'yla aralarında dava nedeniyle bir husumet bulunmaktadır. Bu hakim beyin aradaki husumet nedeniyle şikayette bulunduğu bir kişi Gültekin bey. Adil, doğru ve tarafsız karar vermesi beklenemez. Ceza Muhakemesi Kanunu, bu durumda reddi hakim müessesini düzenlemiştir. Sanık veya şüpheli önyargılarla, duygusal sebeplerle tutuklanır" dedi.

"BU HUKUKSUZLUKLARA İMZA ATANLAR HESAP VERECEK"

Yargı mensuplarının kendi vatandaşlarına kumpas kurduğunu dile getiren Duran, "Bir devlet kurumu, yargı mensubu vatandaşlara kumpas kurar mı? Ayağıyla ifade vermeye gelmiş insandan ifade almayı reddeder mi? Ne kadar vahim iddialar. Terör örgütü kurmak, casusluk yapmak ve hükümete darbe kurmak. Bu suçlarla itham edilen birisi ayağınıza geliyor ve siz ifadesini almıyorsunuz 5 ay da bekletiyorsunuz. Her nasılsa böyle bir işlem yapılıyor. Bu insan kaçma şüphesiyle tutuklanıyor. Bu örnek Türk yargısının geldiği durumu gösteren en bariz örnektir. Hukukun çivisi çıkmıştır. Bu hukuksuzluklara imza atan herkesin yarın mahkeme önünde hesap vereceği şekilde hazırlıklarımızı yapıyoruz. Belgeleri toplayıp bir kenarda bekleteceğiz" diye konuştu. CİHAN

YORUMLAR
Hen�z Yorum Yok !
�lginizi �ekebilecek di�er haberler
Mehmet Adak
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN
Sağlıkçınız

bahis siteleri