Hataylı öğrenciler için Bilim Seferberliği başladı

Dünyada yılda 7 milyon, günde 11.000 kişinin ölümünden sorumlu olan sigara, gencinden yaşlısına, aktif içicilikten pasif içiciliğe sağlığı kötü etkiliyor.

29-05-2019 19:57

Haberler � EĞİTİM


ANKARA (e-ha) Dünyada yılda 7 milyon, günde 11.000 kişinin ölümünden sorumlu olan sigara, gencinden yaşlısına, aktif içicilikten pasif içiciliğe sağlığı kötü etkiliyor. 
e-Haber Ajansı (e-ha) editörünün kaynağından aldığı bilgiye göre; Anadolu şehirlerindeki öğrencilere son teknolojiyi ulaştırarak, eğitimde fırsat eşitliği yaratmayı hedefleyen ve YGA (Young Guru Akademi) tarafından geliştirilen Bilim Seferberliği Projesi'nin Hatay etabı Index Grup öncülüğünde hayata geçiriliyor. 
Eğitimde fırsat eşitliği yaratmayı hedefleyen Hatay Bilim Seferberliği kapsamında, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen Hatay'daki 15 okula toplam 150 Bilim Seti gönderildi. 
Çocuklara bilimi sevdirmek için Young Guru Academy (YGA) tarafından geliştirilen Bilim Seferberliği Projesi'nin Hatay etabı Index Grup öncülüğünde başlıyor. 
Hatay'daki öğrencilerin, büyük şehirlerde ya da özel okullarda kullanılan bilim setlerine erişimini ve geleceğin mesleklerine hazırlanmalarını sağlayacak proje sayesinde Hatay'daki öğrenciler, robotik ve kodlama eğitimi için gerekli materyallere sahip olacak. 
Index Grup öncülüğünde ve YGA, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ile Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle gerçekleştirilen “Hatay Bilim Seferberliği” projesinin tanıtım toplantısı 28 Mayıs'ta Antakya Erol Bilecik Kongre Merkezi'nde gerçekleşti. Proje Anadolu şehirlerindeki öğrencilere son teknolojiyi ulaştırarak, eğitimde fırsat eşitliği yaratmayı hedefliyor.
 
Reyhanlı'da örnek uygulama yapıldı
ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, RTSO Başkanı Necmettin Zaroğlu, YGA Başkanı Asude Güray, Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Hatay İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fahrettin Över ve Hatay Valisi Rahmi Doğan'ın katıldığı tanıtım toplantısının ardından aynı gün Reyhanlı TOKİ İstiklal Ortaokulu'nda Bilim Seti örnek uygulaması yapıldı. 
Proje tanıtım toplantısında Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Bilim Seferberliği Projesi'nin Hatay'daki gençlerin geleceğe hazırlanması için çok önemli bir fırsat sunduğunu dile getirdi.
Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu ise “Son yıllarda oldukça sıkıntılı zamanlar geçiren Reyhanlı gençlerinin böyle bir imkana sahip olması bizi çok mutlu ediyor” dedi. 
Projenin tanıtım sunumunu gerçekleştiren Young Guru Academy Başkanı Asude Güray konuşmasında, “Amacımız özgün projeler üreten, özgüvenli gençler yetiştirmek. Çocukların bilimi sevmesi, bilimsel bakış açısı kazanması gerekli ama yeterli değil. Çift kanatlı gençler yetiştirmeliyiz; bilim ve erdemi birleştiren. Fırsat verildiğinde birlikte bu çift kanatlı gençlerin neler başarabildiklerini görüyoruz.” dedi. 
“Türkiye'nin en büyük eğitim sorunlarından biri fırsat eşitsizliğidir”
Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, gerçekleştirdikleri projeyle ilgili şunları söyledi: “Türkiye için güçlü bir geleceğin teminatı, güçlü bir eğitimdir. Biz de şehrimizde Bilim Seferberliği'ni başlatıyoruz. Böyle bir projeyle, Hataylı öğrencilerimizi bilim ve teknolojiyle buluşturacağımız için tarifsiz bir heyecan ve mutluluk içindeyim.  2013-2018 yılları arasında Türkiye'nin yüksek teknolojili ürün ihracatı yaklaşık 26 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bununla birlikte, bu kategoride yapılan ithalat 133 milyar dolar oldu ve beş yıllık dönemde Türkiye'nin verdiği ticaret açığı 107 milyar dolara yükseldi. Bu rakamlar, bugün ekonomimizin en temel yapısal sorununun teknoloji yetersizliği olduğunu söylüyor. Dolayısıyla biz de bugün gözümüzü her şeyden önce eğitim sistemimize çevirmeliyiz. Çünkü Türkiye, “teknolojiyi tüketen ülke” kategorisinden çıkıp “teknolojiyi üreten ülke” seviyesine ancak ve ancak iyi yetişmiş nesillerle gelecektir. Bugün Türkiye'nin en büyük eğitim sorunlarından biri, fırsat eşitsizliğidir. Hatay'daki çocuklarımız, ülkemizin gelişmiş bölgelerindeki yaşıtları gibi bilimle tanışmayı hak ediyorlar.” 
Hatay İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fahrettin Över konuşmasında, “Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına olanakları yetersiz olan 15 okuldaki öğrencilerimizin robotik ve yazılım kodlama becerilerini geliştirmelerine yardımcı olan Young Guru Academy'e, Index Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erol Bilecik'e, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ve Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarına teşekkürlerimizi arz ederim” dedi. 
Hatay Valisi Rahmi Doğan konuşmasında, “Milli Eğitim Bakanlığı'nın koordinesinde Young Guru Academy ve Index Grup'un birlikte yürüttüğü Hatay Bilim Sefeberliği'nin amacına ulaşmasını temenni ediyorum. Bugün sorunlarını çözen değil, geleceğin sorunlarını çözebilecek nesiller yetiştirmemiz lazım. Hatay'da devam eden 130 tane okul projemiz var. Bu projeleri tamamladığımızda çocuklarımız daha iyi ortamlarda ve daha iyi şartlarda eğitim alabilme imkanına da kavuşmuş olacak. Ancak eğitimde kaliteyi artırmadığımız ve çocuklarımızı geleceğe iyi hazırlamadığımız müddetçe okul yapmak her şey değildir. Ülkemizde geleceğin teknolojilerini üretecek çok yetenekli çocuklarımız var. Bu temelin atılmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.
 
www.index.com.tr Hakkında
1989 yılından beri Türk bilişim sektöründe faaliyet gösteren Index, Türkiye genelindeki bilgisayar firmalarına, ihtiyaç duydukları tüm ürünleri, iyi organize olmuş bir bilgisayar dağıtıcısı kimliğiyle temin etmektedir. Firma, misyonunu, bilgisayar kanalındaki tüm şirketlere, değişen ihtiyaçlarına göre bilişim ürünlerinin ana tedarik merkezi olarak hizmet vererek liderliğini sürdürmek olarak belirlemiştir. Şirket halen 200'e yakın dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapmaktadır. Index'in dağıtımını yaptığı markalar arasında, Apple, HP, Lenovo, Asus, Acer, Canon, Epson, Intel, Microsoft, LG, Kingston, Western Digital gibi dünya devleri bulunmaktadır. Index Bilgisayar, “INDES” koduyla, 2004 Haziran'ından bu yana BIST'de işlem görmektedir.
e-Haber Ajansı (e-ha)
YORUMLAR
Hen�z Yorum Yok !
�lginizi �ekebilecek di�er haberler
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN
Sağlıkçınız
Mehmet Adak

bahis siteleri