HDP, Bütünlemede de PKK

Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN

13-07-2015 07:00


Bugün, Türkiye partisi olamayan HDP ile AKP ve MHP koalisyona gitmek istemiyor. Çünkü HDP’nin, silahsızlanma konusunda samimi olmamasıdır. Dolayısıyla PKK terörü, HDP’nin Türkiye partisi olma yolunda büyük bir engel olduğu gibi devletimizin açısından da problem… İşte bu problemin nedenlerini anlamaya çalışalım… 

 PKK terörü çözülmesi gereken en önemli problemdir.  Çünkü insanlar ölüyor, çocuklar babasız kalıyor, ocaklar sönüyor, yaralar büyüyor, düşmanlıklar artıyor… Bu nedenle bu problem mutlaka çözülmesi gerekir. Kürt milliyetçiliği ve Türk milliyetçiliği söylemleri ile problem çözülmez. Problem çözülemezse, çocuklarımıza, torunlarımıza kan düşmanlığını miras bırakırız. Bu miras gelecekte orta doğuda söz sahibi olmamızı engeller. İşte bu engel, sahneden silinmemizi de sağlayabilir… O halde çocuklarımızın, torunlarımızın güçlü olması için, hep bir arada sorunsuz yaşamaları için PKK sorununun çözülmesi farzı ayındır.

Önce PKK’nın ülkemize, verdiği zararlardan bahsedelim.

“Güvenilir bir araştırmaya göre PKK’nın 1984’ten 2008 sonuna kadar ülkeye verdiği doğrudan mali zarar 209 Milyar Dolar. PKK terörü nedeniyle fazla asker istihdamından kaynaklanan masraflarla, şehit yakınları ve gazilere verilen paralar da eklendiğinde PKK sebebiyle harcanan toplam para, 360 Milyar Doları geçiyor.

Ne kadar şehit verdik?

Milli Savunma Bakanlığı`nın hazırladığı verilere göre Türkiye, bugüne kadar asker, polis ve korucu dâhil, ülke genelinde 7 bin 946 şehit vermiş. 7 bin 946 şehidimizin 5 bin 821`i TSK mensubuydu. Emniyet teşkilatı 775, geçici köy korucuları da bin 350 şehit verdi. Dört bin 828 sivil de terör nedeniyle hayatını kaybetti. Son 3 yılın kayıpları ilave edildiğinde bu rakamların daha da arttığı görülecektir. Öte yandan ben bu rakamın daha fazla olduğunu düşünüyorum. Dahası, 1990’dan sonra karanlıkta kalan 17 500’den fazla faili meçhulü de hesabın bir yerine ilave etmek gerekiyor.”(1) Toplam ölenlerin sayısı 25.446 kişidir.

“Daha önce de yazdım. Milli Savunma Bakanlığı’nın verilerine göre en çok şehit veren iller sıralamasında birinci sırada Şırnak var. İkinci sırada İstanbul ve üçüncü sırada da Hakkâri geliyor.

En mağdur şehir Şırnak:

Şırnak 429 000 il nüfusuyla 335 şehit vermiş. Şırnak sayısal olarak en çok şehit veren il. Her 1 284 nüfusa bir şehit düşüyor Şırnak’ta.

Gelelim Hakkâri’ye. Hakkâri il nüfusu 259 000. Hakkârili şehit sayısı 264. Yani Hakkâri’de oran binin altına iniyor. Hakkâri’de her 977 nüfusa bir şehit düşüyor. Bu rakam diyor ki, Hakkâri’de her bin kişiden biri bu melun PKK teröründe şehit olmuş.

Yani şehit sayısı yönüyle Hakkâri, İstanbul’dan 44 kat daha mağdur. Şırnak da İstanbul’dan 34 kat daha mağdur.

Güneydoğu illerinde PKK teröristi olarak dağa çıkıp çatışmalarda öldürülen Kürt çocuklarını da hesaba kattığınız zaman bölgede bu çatışma ortamından etkilenmeyen aile kalmamış durumda.

PKK terörüne harcanan 360 Milyar Dolar’ın bu ülkeye yatırım olarak kullanıldığını tahayyül edebiliyor musunuz? Ancak para, kaybedilir, kazanılır. Paradan daha önemlisi kaybettiğimiz insanlarımız. Bunlar geri getirilebilir mi? Anaların akıttığı gözyaşlarını hangi parayla telafi edebilirsiniz, kalplerindeki volkanları hangi suyla söndürebilirsiniz.”(2) anladığımız kadarıyla PKK, Kürt vatandaşlarımızı öldürüyor.

Yukarıda ifade ettiğim rakamları dikkate alırsak. PKK sorunun çözülmesi için duygusallığı ve milliyetçilik düşüncelerini tatile çıkarıp taşın altına elimizi sokmalıyız… HDP kendi tabanına hitap etmek için Öcalan’a gitmiş olduğunu düşünebiliriz. Devlet, çözüm için halkın huzuruna kendi projeleri ile çıkar. Siyasilerin, topu birbirine atması veya birbirini suçlaması ile PKK ve HDP cazibe noktası olur. Veya Öcalan, yeter bıktım barışı sağlayalım dediğini düşünürsek başta hükümet olmak üzere CHP ve MHP en çok da HDP’nin samimiyetini test etme günüdür. Televizyon ekranlarında birbirine çamur atma ve şov yapma zamanı değildir.

İmralı ile görüşmek, taviz verme anlamında değerlendirmemeliyiz. Sükûnet sağlanacaksa herkes ile görüşülebilir. Devlet, bir bardağın içinde sıcak su ile soğuk suyun adaletle birlikte bulunmasını kendi, yöntemi ile sağlar. Daha doğrusu Türk, Kürt ve diğer vatandaşlarımızın refahını yükseltecek ve mutluluğunu sağlayacak şekilde önlemin alınması devletin görevidir.  Halkımızın bir arada yaşayabilen ve düşmanlık duygularını bertaraf edecek şekilde her vatandaşın ve her siyasetçinin çözüm aramalıdır. Çözüm aramakta samimi olmayanlar ve şov yapanlar, topu birbirine atanlar mesuliyetten kutulamaz. Adam öldürmeden katil olanlardan hepimizi Allah korusun. 

MHP, hangi amaçla olursa olsun HDP’ye diyor ki Kandil (PKK) ile arana çok büyük bir duvar koy. Silahsızlanmayı PKK’dan can-ı gönülden iste ve gereğini yap. İşte bu testlerden geçersen Türkiye partisi olursun ve problem de biter. AKP de Silahsızlanma konusunda net bir tavır ve çözüm noktasında bir samimiyet göremediği için HDP ile koalisyon kurmak istemiyor… 

İşte yukarıda zikrettiğim nedenlerden dolayı HDP, PKK’dan (kandil) silahsızlanma konusunda çok hem de çoook net bir tavır koyması gerekir ki Türkiye partisi olabilmesi için. Hükümet kurma arifesinde HDP, samimiyet dersinden bütünlemeye kalmıştır. Kopya veriyorum, bütünlemede yine PKK sorusunu soracağım, iyi çalış…  

Saygılarımla…


YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
1
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN