Hırsız Gaspçı ve Katil

Mevlüt Yiğit

04-02-2015 07:00


Yusufiye'ye yolunuz düştü mü bilmem? Düşerse hiç üzülmeyin. Kimsenin yolunun da düşmesini istemeyiz.

Ama oraya girmenin de bir raconu var. 

Gazetecilik yaparsan yazdığın yazı birilerine ağır gelebilir. Davayı açan Savcı Ali Karcı, "Bu yazıyı ben de okudum bana göre suç unsuru yok. Ama suç duyurusu var, davayı açmak zorundayım." diyerek ifademi almıştı. Hakim kararı veremeyip bilirkişiye yollamış. Bilirkişi de, "Aslen suç yokmuş gibi olmakla beraber yazının tümü düşünüldüğünde böyle bir sonuç çıkarılabilir." deyip hakime vereceği kararda yol göstermişti. Temyize başvurduysak da orada da onaylandı. Cezanın infazına sıra gelmişti.

1994 Haziran 12'de Merkez Komutanlığı'ndan çağırdılar. Sebebini bilmiyorum. Ama tahmin edebiliyorum. İnfazı kesinleşmiş cezayı çekecektim. Etrafımda toplanan Asker arkadaşlarıma; Sokratesin hikayesini anlattım. Hani Sokrat "Ben cahilim ama siz de cahilsiniz fakat bir farkla ben cehaletimin farkındayım siz farkında da değilsiniz dediği için devrin uleması filozofları tarafından yargılanıyordu. Hatta idam cezası vermişlerdi. Tam bu noktada Sokrates'in hanımı üzülmüş ağlamış ve "Seni haksız yere idam edecekler" deyince; Sokrates meşhur sözünü söylemiş: BİR DE HAKLI YERE Mİ İDAM ETSELERDİ? Bu olayı anlattım gazetecilikten dolayı bir buçuk yıl hapis yatacağımda.

Yıllar sonra Bir vatandaşımız (O zaman sade vatantaştı) Saray Cezaevi'ne giderken Kanal D Muhabirini aynı anekdotu anlattı. Vay be demiştim...

Kimseye tavsiye edilmez dedim ya, 7 gün hücrede müşahede altında kaldım. Sonra da E Tipi Cezaevini 20 kişilik koğuşlarına geçtim. Çok şey öğretti o mektep bana. Hepsini burada anlatmaya kalksam yer kalmaz. Tuvaletin temiz bırakılmasından, Senden daha fazla ceza almış insanların yanında gün sayılamayacağına kadar bir sürü hayat dersi.

Ama gözlemlediğim bir şey daha vardı. Oradaki insanlara ne suçtan geldiğinin sorulmaması. Sorsan da zaten insanlar (insanlar diyorum, çünkü dışarıdaki insanlar onlara mahkum gözüyle bakıyorlar) ne suçtan geldiğini pek söylemek istemiyor. 

Orada şöyle bir mantık var: Kardeşim ben her ne suç işlediysem gelirken bir ceketi askıya asar gibi idareye astım bıraktım geldim. Burada da cezamı çektikten sonra hiç yapmamış gibi tertemiz çıkıp gideceğim." "Günahından tövbe eden işlememiş gibidir. [İbni Mace]" 

Hırsızlıktan gelen Gasptan geldim diyor. Gasptan gelen adam yaralamaktan geldim diyor. Yada Gasp ile adam öldürmüş ama düz adam öldürmekten cinayetten geldim diyor.

Suçun oranı arttıkça şerefi artıyor sanki.

Şimdi Hırsızlık kesmedi Gaspa başlıyorlar. Gasp da kesmezse Katillik var sırada galiba. 

Allah kimseye ne hırsızlık yaptırsın ne gasp ne de cinayet nasip etmesin.

Allah kimsenin yolunu (haklı veya haksız) o mekanlara düşürmesin. 

Düşenlere de bir an önce kurtulmayı nasip etsin.


YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
1
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN