Türkiye’de mobil bankacılık ve uygulamaları kullanımı arttı

Total Views : 268
Zoom In Zoom Out Sonra Oku Print

Ödeme uygulamalarının oturum sayısı, ülkeler arasında ortalama yüzde 49 arttı. En çarpıcı büyüme oranlarının görüldüğü ülkeler, Japonya (yüzde 75), Almanya (yüzde 45), Türkiye (yüzde 39), ABD (yüzde 33) ve İngiltere (yüzde 29) oldu. Türkiye’de mobil bankacılık ve uygulamaları kullanımı yüzde 31 arttı.

Ödeme uygulamalarının oturum sayısı, ülkeler arasında ortalama yüzde 49 arttı. En çarpıcı büyüme oranlarının görüldüğü ülkeler, Japonya (yüzde 75), Almanya (yüzde 45), Türkiye (yüzde 39), ABD (yüzde 33) ve İngiltere (yüzde 29) oldu. Türkiye’de mobil bankacılık ve uygulamaları kullanımı yüzde 31 arttı.

İstanbul 7 Ekim 2020 Küresel uygulama pazarlaması platformu Adjust ve uygulama istatistikleri sağlayıcısı Apptopia, bugün Mobil Finans Raporu 2020'yi yayınladı. Bankacılık, ödeme ve yatırım uygulamalarının küresel bir değerlendirmesini sunan rapor, zaten güçlü bir büyüme içinde olan finansal teknoloji uygulamalarının COVID-19'un etkisiyle 2020'de daha da hızlı büyüdüğünü gösteriyor. 2019'un ilk yarısı ile 2020'nin ilk yarısı karşılaştırıldığında, çalışmaya dahil edilen ülkelerin Adjust ve Apptopia verileri şunları gösteriyor:

Kullanıcıların doğrudan telefonlarından hisse senedi alıp satmalarını sağlayan yatırım uygulamalarının kullanımı hızla artıyor. Bu uygulamaların günlük oturumları Ocak-Haziran 2020 arasında ortalama yüzde 88 arttı. Acorns, Gatsby ve Stash gibi yatırım platformlarının uygulamaları, yatırım yapmayı kolaylaştırarak kitleler için daha erişilebilir kılıyor. Yatırım uygulamaları küresel olarak, Adjust'ın 2020'de takip ettiği sektörler içerisinde casual ve hyper-casual oyunları geride bırakarak en yüksek ikinci büyüme oranına sahip oldu.

 Ödeme uygulamalarının oturum sayısı, çalışmamızdaki ülkeler arasında ortalama yüzde 49 arttı.  En çarpıcı büyüme oranlarının görüldüğü ülkeler, Japonya (yüzde 75), Almanya (yüzde 45), Türkiye (yüzde 39), ABD (yüzde 33) ve İngiltere (yüzde 29) oldu. Kullanıcılar işlemlerini sosyal mesafe kurallarına uyarak yapmak için telefonlarını gittikçe daha çok kullanıyorlar.

Bankacılık ve ödeme uygulamalarının oturumları, çalışmamıza dahil olan ülkelerde yüzde 26 arttı. Tüm ülkelerdeki oturumlar yükselirken, Japonya (yüzde 142), Almanya (yüzde 40), Türkiye (yüzde 31) ve ABD'nin (yüzde 27) yüksek büyüme oranları göze çarpıyor.

Süper-uygulamalar, mobildeki en yüksek trend olmaya devam ediyor. WeChat ve KakaoTalk gibi süper app'ler Asya'dan çıkmış olmalarına rağmen, bu trend diğer bölgelerde de tutmaya başladı; örneğin Revolut, "süper-uygulama" stratejisiyle dikkat çeken markalardan.

“Pandeminin bankacılık üzerindeki etkisi ve mobil dijital hizmetlerin artması hafife alınmamalıdır,” diyor Adjust'ın kurucu ortağı ve CTO'su Paul H. Müller. “Bankacılık sektörü birkaç yıldır dijital yeniliklere adapte olsa da, COVID-19 bu değişimi hızlandırıyor ve banka hesabı olmayan ya da banka erişimi sınırlı olan dünya çapında milyonlarca insana bankacılık hizmetlerinin kapısını açıyor.”

“Müşteriyi anlamak ve ihtiyaçları doğrultusunda onlara destek olmak bizim her zaman önceliğimiz. diyor Akbank Kıdemli Performans Pazarlaması Müdürü Tolga Kuzdere. “COVID-19 bizleri de büyük ölçüde etkiledi; şubelerimiz kapandı ve tüm sosyal mesafe kuralları devreye girdi. Bu doğrultu da biz de, mobil uygulamamızın çok daha fazla indirildiğini ve kullanıcıların çok daha fazla uygulama üzerinde vakit geçirdiğini gözlemledik. Burada hızlı bir adaptasyon yaşandı. Her geçen gün daha fazla insan, ödeme ve para transferi gibi banka ihtiyaçlarını dijital olarak yapıyor.”

Bankacılık uygulamaları, en güçlü büyüme oranlarını Türkiye, Ukrayna ve Brezilya gibi ülkelerde gösteriyor.

Japonya, analiz edilen ülkeler arasında bankacılık uygulaması indirmelerinde başı çekiyor, ancak bu biraz da uç bir bulgu. Apptopia'nın verilerine göre, diğer gelişmiş ekonomiler son 12 ayda kurulum sayılarında düşüş görüyorlar.

“Genel ekonomik trendler, gelişmiş ekonomilerde bankacılık uygulamalarını zor günlerin beklediğini gösterse de, gelişmekte olan ülkelerde uluslararası finans uygulamalarının önemli büyüme fırsatları var,” diyor Apptopia'nın Analitik ve Bilgi VP'si Adam Blacker. “Bankacılık uygulamaları, en güçlü büyüme oranlarını Türkiye, Ukrayna ve Brezilya gibi ülkelerde gösteriyor.”

Kullanıcılar uygulamalarda daha çok zaman geçiriyorlar

2020'de finans uygulamalarının sadece oturum ve kurulumları artmakla kalmadı, aynı zamanda kullanıcıların uygulama içinde geçirdiği süre de arttı. 2019'un ilk yarısında kullanıcıların bankacılık ve ödeme uygulamalarındaki oturum süresi ortalama 7.7 dakika iken, 2020'de bu süre yüzde 8.9 artarak 8.35 dakikaya çıktı.

Adjust'ın verileri, finansal teknoloji uygulamalarında geçirilen süredeki en önemli artışın 2020'nin ikinci yarısındaki küresel pandemi önlemleri sırasında meydana geldiğini doğruluyor. Analiz edilen ülkeler arasında Arjantin, uygulama içinde geçirilen süre açısından yüzde 72 ile en yüksek yıllık büyüme kaydeden ülke oldu. Arjantin'i yüzde 62 ile Ukrayna ve ortalama yüzde 50 ile Rusya ve Brezilya takip etti. Japonya ise yüzde 21'lik bir artış kaydetti.

Kullanıcı kazanımı maliyetleri düşük ve bağlılık fırsatları yüksek

COVID-19 kaynaklı ekonomik ve sosyal değişimler ile birlikte, bankacılık ve ödeme uygulamalarının kullanıcı kazanımı maliyetleri hızla düştü. Şubat'tan beri düşen Kurulum Başına Efektif Maliyetler (eCPI), Mayıs'ta yüzde 77 azaldı ve bankacılık uygulamalarının yeni kullanıcı edinme maliyetleri, hala 2020'nin başlarındaki maliyetinin çok altında.

Metodoloji

Küresel mobil finans raporu, 1 Ocak 2020 ve 30 Haziran 2020 arasındaki Adjust ve Apptopia verilerini temel alarak 2019'daki aynı zaman dilimiyle karşılaştırıyor. Rapor, ABD, Rusya, Ukrayna, Türkiye, Brezilya, Almaya, İngiltere, Japonya ve Arjantin'deki bankacılık, ödeme ve yatırım alt sektörleri dahil 270'ten fazla finans uygulamasını  analiz ediyor. Ayrıca kurulum ve oturum oranlarının büyümesine, kullanıcıların uygulama içinde ne kadar zaman geçirdiğine ve bu sektördeki kullanıcı tutma oranlarına odaklanıyor.

Adjust Hakkında

Adjust, sektörün en önde gelen global app pazarlama platformudur. Mobil uygulama ekonomisinin kalbinde doğan ve teknoloji tutkusuyla büyüyen bu global şirketin dünya genelinde 16 ofisi bulunuyor.

Adjust'ın platformu ölçüm, sahtecilik önleme, siber güvenlik ve pazarlama otomasyonu ürünlerini içeriyor. Bu ürünler, Adjust ile çalışan 40,000'i aşkın uygulama için pazarlamayı daha akıllı ve daha güvenli hale getiriyor. Procter & Gamble, Rocket Internet ve Tencent Games gibi dünya lideri markalar, bütçelerini korumak ve sonuçlarını iyileştirmek için ürünlerine Adjust'ın çözümlerini entegre ettiler.

Apptopia Hakkında

Apptopia, mobil uygulama ekonomisinde rekabetçi bir analitik ve bilgi toplama hizmeti sunuyor. Toplanan veri noktaları arasında indirmeler, aktif kullanıcılar, store sıralaması, kitle bilgileri ve SDK bilgileri yer alıyor. Apptopia, mobil uygulama piyasasında fırsat eşitliği, inovasyon ve endüstrinin ilerlemesi için şeffaflığın önemli bir rol oynadığı inancıyla kuruldu. Mobil yayıncılar, geliştiriciler, servis sağlayıcılar ve yatırımcılar rekabeti takip etmek, iş stratejilerini şekillendirmek ve yeni tüketici trendlerini belirlemek için Apptopia'yı günlük olarak kullanıyor. Daha fazla bilgi için bizi Blog, Twitter, and LinkedIn hesaplarımızdan takip edin.

e-Haber Ajansı (e-ha)