Fatih Kalfa, Nitelikli İhracat Önemli

Total Views : 193
Zoom In Zoom Out Sonra Oku Print

Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER) Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Kalfa, nitelikli ihracatın cari açık sorununun çözümünde anahtar rol oynadığına dikkat çekti.

Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER) Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Kalfa, nitelikli ihracatın cari açık sorununun çözümünde anahtar rol oynadığına dikkat çekti. Türkiye’nin en önemli odak noktasının nitelikli ihracat ve katma değer olması gerektiğini vurgulayan Kalfa; “Nitelikli ihracatın en önemli ölçütlerinden biri ihracat ortalama birim değeridir.  2018 yılında 1.39 dolar olan birim kg ihracat fiyatımız; 2019 yılı sonu itibari ile 1.23 dolara gerilemiştir. Bu sebeple birim değeri yüksek ürünlerin ihracatını artırmaya odaklanmalıyız. 1 ton makarna ihraç edip, aynı rakamla 1 -2 adet cep telefonu ithal edilebiliyor” dedi. 

Fatih Kalfa, yüksek teknoloji ürün üretiminde son dönemde artış sağlandığını kaydederek, ürünlerin çeşitlendirilip, üretimde yerli ürün kullanımı ve ihracatın daha çok artırılması için çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Kalfa şöyle konuştu: “İmalat sanayi ürünleri ihracatı içindeki payı yüzde 4,3 olan yüksek teknolojili ürün miktarını yüzde 12-14 seviyesine çıkarmamız gerekiyor.  2019 yılında yüzde 34,6 artan savunma sanayi ihracatı buna güzel bir örnektir. Yeni normalde Türkiye olarak yerli girdilerle yüksek teknolojili ürünler üreten, ihraç eden ve dış ticaret fazlası veren gelişmiş ülke konumuna gelmek için var gücümüzle çalışmalıyız. Yerli otomobil, yerli savunma sanayi gibi yatırımları desteklemeli ve sayısını çoğaltmalıyız.”

İthalatımızın yüzde 75’i hammadde ve ara malı 

Türkiye’nin yaptığı ithalatın yüzde 75’inin hammadde ve ara malı olduğunu belirten Fatih Kalfa, 2019 yılında 157 milyar 895 milyon dolarlık hammadde ve ara malı ithalatının en yüksek payı oluşturduğunu söyledi. 

Fatih Kalfa, üretimini ve ihracatını yaptığımız ürünlerin birçok hammaddesini ithalat yolu ile elde ettiğimizi kaydederek, “Örneğin kaliteli plastik ürünlerin üretimi için gerekli hammadde granüller Almanya, Güney Kore gibi ülkelerden ithal edilmekte. Bu sebeple hammadde ve ara mal ürünlerinde de acilen yerlileşme şarttır” dedi.

Son günlerdeki döviz kurlarındaki artış yaşanmasının ihracatın önemini bir kat daha artırdığını ifade eden Fatih Kalfa, ihracatla ülkemize giren döviz miktarının artmasıyla TL’nin daha güçlü olacağını belirtti. Kalfa, Türkiye’nin maalesef ihracattan daha çok ithalat yapan ülkeler arasında yer aldığını ifade ederek, şu değerlendirmeyi yaptı: “2019 ihracatımız 180 milyar 468 milyon dolar, ithalatımız 210 milyar 394 milyon dolar olmuştur. 2020 yılı Ocak-Temmuz döneminde ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,7 azalarak 90 milyar 15 milyon dolar, ithalat yüzde 3,9 azalarak 116 milyar 605 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı yüzde 55,6 artarak 17 milyar 85 milyon dolardan, 26 milyar 590 milyon dolara yükseldi.”

e-Haber Ajansı (e-ha)