Türkiye'nin Kendi Bilim Adamını Yetiştirdiği Ortaya Çıktı

Total Views : 547
Zoom In Zoom Out Sonra Oku Print

Samsunlu Bilim İnsanı, Matematikçi Kerim Sarılar'ın bulduğu ilmi keşiflerİ üniversitelerin Matematik Bölüm Başkanlıklarının doğrulaması yanı sıra bilimin diğer dallarının da verdiği akademik kurul kararı ve akademik görüşlerle Türkiye'nin kendi bilim adamını yetiştirdiği ortaya çıktı.

Samsunlu Bilim İnsanı, Matematikçi Kerim Sarılar'ın bulduğu ilmi keşiflerİ üniversitelerin Matematik Bölüm Başkanlıklarının doğrulaması yanı sıra bilimin diğer dallarının da verdiği akademik kurul kararı ve akademik görüşlerle Türkiye'nin kendi bilim adamını yetiştirdiği ortaya çıktı.

İlkadım Belediye Başkanı Necattın Demirtaş Samsun MEDYA Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Kerim Sarılar, Genel Sekreter Serdar Oktav, Genel Muhasip Hakan Özenç, Disiplin Kurulu Başkanı Ali Kayıkçı tarafından ziyaret edildi. Disiplin Kurulu Başkanı Ali Kayıkçı tarafından derleyip hazırladığı; “Samsunlu Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi “ ile kendisine ait bazı eserler Belediye Başkanı Necattın Demirtaş’a hediye edildi.

2017 yılında basılıp Fikri Mülkiyet Kanunu koruması altına alınan ve içinde üniversitelerin onayları bulunan; “ISBN : 978 – 605 – 89323 – 1- 9 NOLU MATEMATİK VE GEOMETRİDE Sarılar Çevirgeni, Sarılar Dönengesi ve Sarılar Üç Üçgen Sistemi" isimli kitap Samsun MEDYA Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Kerim Sarılar tarafından İlkadım Belediye Başkanı Necattın Demirtaş’a hediye edildi.

İlmi keşif kitabında üniversite onaylarını inceleyen İlkadım Belediye Başkanı Necattın Demirtaş  ilmi keşiflerin gerçek hayatta uygulama alanlarını sordu.     

Bilim İnsanı Kerim Sarılar; “Yüce Allah’ın izniyle ilmi keşiflerin sanayi ve teknolojide bir çok kullanım alanları mevcuttur. Sarılar Dönengesi üzerinde AR-GE çalışma ve uygulamalarımız ile   dünyanın en gelişmiş mikroskop ve teleskop merceklerini üretmeye çalışacağız. Ve bu Sarılar Dönengesi Merceğinden gelecekte seraların aydınlatılması ve ısıtılmasında kullanacağımız elektrik üretim AR GE çalışmalarımız devam etmektedir. Şimdilik çelik döküm kalıplarının bir kısmını tamamladık. Sıra kalıplara mercek dökümünde olduğunu belirten Sarılar; “Milli ilmi keşiflere önem veren belediyelerce park alanları içinde öğrenciler için kendisine ait milli ilmi keşiflerin yer aldığı; ““UYGULAMALI MATEMATİK EĞİTİM PARKI KURULABİLECEĞİNİ” açıkladı. Tarafından üretilen ilmi keşiflerin Fikir ve Sanat Eserleri Kanuna tabi olduğunu açıklayan Bilim İnsanı Kerim Sarılar; ilmi keşiflere önem veren ve ilmi keşiflerinin içinde yer aldığı; “UYGULAMALI MATEMATİK EĞİTİM PARKILARI” için Belediyelerin kendisinden ruhsat talep etmeleri halinde Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu dâhilinde ruhsat verileceği açıkladı.

İlmi keşif kitabında üniversite onaylarını detaylı bir şekilde inceleyen İlkadım Belediye Başkanı Necattın Demirtaş; “Bilim İnsanı Kerim Sarılara ait ilmi keşiflerin içinde yer aldığı; “UYGULAMALI MATEMATİK EĞİTİM PARKLARINI BİZ İLK ADIM BELEDİYESİ OLARAK İLKADIMDA KUARABİLİRİZ VE KURACAĞZ” dedi.

TALEP ÜZERİNE İLMİ KEŞİFLERİN SADECE DOĞRULUĞUNU SAPTAYAN ÜNİVERSİTELER:

1. Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölüm Başkanlığı

2. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölüm Başkanlığı

“DOĞRULAMASI YANI SIRA YERLİ VE MİLLİ” İLMİ KEŞİFLERİN; “ORTA ÖĞRETİM SEVİYESİNE UYGUN OLDUĞUNA DAİR BİLİMSEL AKADEMİK RAPOR, GÖRÜŞ VE ONAY VEREN ÜNİVERSİTELER:”

1. Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Orta öğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Bölümü Matematik Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı,

2. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Orta Öğretim Fen Matematik Alanları Eğitim Bölüm Başkanlığı

3. Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölüm Başkanlığı,

4. Cumhuriyet Üniversitesi Matematik Bölüm Başkanlığı,

5. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitim Bölümü Matematik Öğretmenliği Anabilim Dalı Başkanlığı,

6. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı,

7. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Bölümü Matematik Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı,

8. Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Geometri Anabilim Dalı Başkanlığı

9. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü

e-Haber Ajansı (e-ha)