Kızamık Nedir? Kızamık Nasıl Ortaya Çıkar?

Total Views : 109
Zoom In Zoom Out Sonra Oku Print

Kızamık, özel bir virüsle ortaya çıkan ve bulaşıcılığı yüksek bir enfeksiyon olarak bilinir. Kırmızı lekeler ve döküntülerle kendine gösteren kızamık hastalığı rubeola virüsü olarak da anılır.

Kızamık, özel bir virüsle ortaya çıkan ve bulaşıcılığı yüksek bir enfeksiyon olarak bilinir. Kırmızı lekeler ve döküntülerle kendine gösteren kızamık hastalığı rubeola virüsü olarak da anılır. Özellikle çocukluk çağında bu rahatsızlığın daha fazla görüldüğü ve hızlı bir şekilde bulaştığını görebilirsiniz. Başlangıçta beyaz lekeler ile ortaya çıkan kızamık, daha sonra belirgin hale gelen kırmızı lekelere dönüşür. Çocukluk çağının bulaşıcılığı yüksek hastalıklarından biri olan kızamık, solunum yolu ile oldukça kolay bir şekilde yayılabilir. Bu hastalık özellikle ateş ve halsizlik gibi belirtilerle varlığını hissettirir. Kızamık virüsü bulaştıktan sonra 8-14 gün içerisinde ilk belirtilerini ortaya koyarak vücutta halsizlik yaratır. Kızamık virüsü ile karşı karşıya olduğunuzu anlamanızı sağlayan en önemli bulgu, hastalıktan 3-4 gün önce görülen burun akıntısı ve ateştir. Bunu takiben ilerleyen dönemlerde gözlerde çapaklanma, kızarıklık ve öksürük gibi bulgular ortaya çıkar. Döküntüler kendini göstermeden 1-2 gün önce ise ağız içinde lekeler oluşabilir. Kızamığın bulaşma evresinden, hastalık sürecine kadar 6-7 gün boyunca ateş görülmesi normaldir. Kızamık, hasta olan kişinin boğaz ya da burun mukozasında kendine yer edinebilir. Bu hastalığa yakalanan biri, virüsün vücuda yerleştiği ilk 4-6 günlük süre boyunca etrafındakilere bulaştırmaya başlar. Kızamık virüsünün bulaşma sürecinde aynı havayı solumak, konuşma, tükürük parçacıkları ve fiziksel temas gibi pek çok neden etkili olabilir. 


Kızamık Tedavisi Nasıl Olur?


Özellikle çocukluk döneminde yoğun bir şekilde görülen kızamık hastalığına yakalanmamak için yapılacak en iyi şey aşı olmaktır. 1970 yılından beri ülkemizde kullanılan kızamık aşısını bebeklik ve çocukluk döneminde 2 doz halinde yaptırmak gerekir. Bunun dışında kızamık hastalığına yakalandığınızda uygulanacak tedaviler virüsün seyrine göre belirlenir. Özellikle yüksek ateş ile kendini gösteriyorsa, kişinin yaşına uygun öksürük ilaçları reçete edilir. Bu hastalıkta evde bakım ve dinlenme büyük önem taşıdığı için, kızamık olan kişi ya da çocuğun ayrı bir ortamda olmasında fayda var. Kızamık olan kişinin bulunduğu oda düzenli bir şekilde havalandırılmalı ve ortamdaki 20 derece sıcaklık korunmalıdır. Bol istirahat ve sıvı tüketimi de ekleyerek kızamık hastalığının iyileşme sürecine olumlu katkılar yapabilirsiniz. 


Kızamık hastalığında gereken önlemler ve tedaviler için dilediğiniz anda uzman desteği almak istiyorsanız tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir ve https://www.tamamlayicisaglik.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.