HÜZÜN ÇÖKER HER BAYRAM

Mevlüt Yiğit

25-07-2014 07:00


Hüzün çöker yüreğime her bayram.

Bayram öncesi herkeste bir sevinç bir heyecan bir telaş. Bendeyse anlamını bilemediğim bir hüzün.

Bayrama 2 gün kaldı. Herkes bir bayram havasına giriyor. Kimi tatille sıla-ı rahim ibadetini birleştiriyor. Kimi yazlık-yayla turizmine katkıda bulunmak için yer beğeniyor.

Ben ise 30 yıl önce aklıma gelen bir cümleye takılıp kalıyorum: Bayram geldi üzüldüm, geçecek diye.

İftarda ilk yudumu aldıktan sonra orucun bütün tılsımının gittiğini görürsünüz. Bayramı beklemenin tılsımı da bayram gelince kaçıveriyor. 

Daima bir bayram, daima bir sevinç... Daimi bir bayram daimi bir sevinç umarken geçici bir bayram, geçici bir sevinçle karşılaşınca beklemenin o tılsımı da kaçıyor.


YANİ HAMASİ BİR MANTIKLA TRİBÜNE OYNAYANLAR GİBİ DEMİYORUM: FİLİSTİN İSRAİL SALDIRILARI ALTINDA İNİM İNİM İNLERKEN BİZ BURADA BAYRAM MI YAPACAĞIZ? NEVZUHUR KARABAYRAKLILARIN MÜSLÜMAN ÖLDÜRMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY YAPMADIĞINI GÖRE GÖRE NASIL SEVİNÇLE BİR BAYRAM YAPARIZ? MYANMAR'DA BUDİSTLERİN MÜSLÜMAN OLMA HAKKINA SAYGI DUYMADAN EVLERİYLE BERABER MÜSLÜMANLARI YAKTIĞI BİR DÜNYADA NASIL HÜZÜNLENMEDEN DURABİLİRİZ? YILLARCA AYNI YOL ARKADAŞLIĞI YAPMIŞ OLANLARIN BİRİSİ ÖTEKİNİ İKAZ EDİNCE; NEFRETLE DİRSEK YEDİĞİNİ, İŞİ GÜCÜ BIRAKIP KENDİ KARDEŞİNİ YOK ETMEYE YEMİN ETTİĞİNİ GÖREREK NASIL SEVİNECEĞİZ Kİ?


Bütün bunları demek istemiyorum. Ama ben desem de demesem de bu acı gerçekler bizim etrafımızı çepeçevre kuşatmış. Varsa iştahımızı kaçırıyor. Bir anlam veremediğimiz paradoksları yaşamak zorunda kalıyoruz.


İşte yine bir bayram öncesi ve yine bir hüzün yumağı ben.

Ağlamak düştü bana,

Naçar kaldım bu dertlerden.

Hayat, anlamadım seni

Aç susuz yaşadım sende

Söylerken tutuldu dilim

Yazarken kurudu elim

Ne söyleme ne yazmayı

Bir türlü beceremedim

El söyledi yazdı durdu

Banaysa ağlamak düştü.


Herkese Bayramlar.....

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
1
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN