Isınma Hareketleri ve Planlar

Mevlüt Yiğit

04-07-2014 07:00


Önümüzdeki günler önemli taşların yerleri oynayacak. Yerlerine yeni oyuncular, yeni taşlar gelecek.

Gaybı ancak Allah bilir. Fakat insanoğluna irade ve geleceği planlama yetkisi de verilmiştir.

İnsanların bir planı vardır. Diğer insanların da bir planı vardır. Ama  Allah'ın planı hepsinin üzerindedir ve en hayırlısı da O'nun dediğidir. İnsanlar Allah'ın planının ne olduğunu önceden kesin olarak bilemedikleri için ihtimaller üzerine planlar yapar ve çalışmalar içine girerler. Bazen de bu çalışmalar -Genellikle sahih ve salih ise- Allah tarafından ödüllendirilir. O kimseler de muvaffak olurlar. Bazen de Lütuf olarak değil de Kahrından verir. Madem sen bu kadar istedin, buyur al. Ama hayrını göremeyebilirsin türünden. 

Bir aileye 3 kız evlat verir. Aile illa ki erkek bir evlat daha ister. Hayırlısını istemesi yerine hayırlı da olsa hayırsız da olsa erkek evlat olsun. Allah verir bir erkek evlat ama aile illallah eder, çok zaman istemeseydim bu erkek evladı deme noktasına gelir.

Biz de hayırlısını isteyelim. İlla ki bizim istediğimiz olsun demenin bir alemi yok. Gelir bir erkek evlat canımıza okur da sonra biz ne yapacağımızı bilemeyiz.

Plana göre büyük taş oynayacak. Yerine projeye uygun olarak hesaplanan kişi gelecek. Ondan boşalacak yere ise şimdilerde diğer bir proje adam başa geçecek. Onun yerine de yine diğer bir proje adam başarılı gibi gösterilerek getirilecek. Geri kalanlar ise zaten teferruat.

İsim zikretmeden bu kadar kapalı ifadelerle ne denmek isteniyor? 

Açalım efendim: Cumhurbaşkanlığa Başbakan seçilirse veliahtlardan Dışişleri Bakanı onun yerine getirilecek. Ondan boşalan yere ise son zamanlarda sınırsız yetkiler verilen MİT Müsteşarı dışardan Dışişleri Bakanı olarak atanacak. Böylelikle onun da ilerde Başbakan ve Cumhurbaşkanı olmasının yolu açılacak. Hükümet Sözcüsü, Meclis Başkanı, Başbakan yardımcıları, Bakanlar Kurulu diğer üyeleri filan da teferruat zaten.

Rehineler oyununda kamyoncular Dışişlerindeki veliahtı parlatmak için MİT müsteşarının başarısı olarak kayda geçmesi sağlanıyor. (Yayın yasağı kalkmadığı için daha fazla yazamıyoruz.) Konsolosluktakilerin kimi parlatmak için kullanılacağını bekleyip beraberce göreceğiz. Onlar belki de IŞİD'a uluslararası meşruiyet kazandırmak için bağımsız iki devlet arasındaki protokolle devri yapılacak. 

Şimdi başa dönelim. Onlar bir plan yapar Allah da plan yapanlara bir plan yapar. En hayırlı planı Allah yapar.

Bekleyip göreceğiz.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
1
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN