Kayıtdışı İstihdamın Yüksek Oranının Ekonomiye Zarar Veriyor

Kayıtdışı İstihdamın Yüksek Oranının Ekonomiye Zarar Veriyor

Bosna Hersek`de Kayıtdışı İstihdamın Yüksek Oranının Ekonomiye Zarar Verdiği Belirtildi.

17-07-2015 07:24

Haberler � EKONOMİ


Bosna Hersek'de Kayıtdışı İstihdamın Yüksek Oranının Ekonomiye Zarar Verdiği Belirtildi.

Saraybosna'da 15/07/2015 tarihinde düzenlenen 'Kayıtdışı İstihdamın Ana Faktörlerinin Belirlenmesi' konulu çalışma toplantısında kayıtdışı istihdamın, Bosna Hersek'te istihdam gelirleri açısından oranının 1/3, genel istihdam açısından oranının 1/4, nakit ödemelerdeki oranının ise yaklaşık %30 düzeyinde olduğu ifade edildi.

Çalışma toplantısında, kayıtdışı istihdamın dünyanın her ülkesinde, yüksek gelirli gelişmiş ülkeler dahil olmak üzere görülebildiği, fakat belirli bir seviyede tutularak bir tür 'sosyal amortisör' olarak tolere edildiği belirtildi. Kayıtdışı istihdama karşı mücadelede ücret vergi ve primlerinin devlet tarafından düşürülmesi önemli rol oynasa da, bu önlemin da kayıtdışı istihdamı azaltmasının ancak ilgili yükümlülüklerin işverenler tarafından yerine getirilmesiyle mümkün olabileceğini vurgulandı.

Ayrıca toplantıda, kayıtdışı istihdamını tetikleyen etkenler olarak düşük vergi bilinci ve istihdam piyasası mevzuatının oldukça katı olması değerlendirildi. Bosna Hersek Federasyonu Sayın Başbakanı Fadil Novaliç tarafından konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada, 17,7 milyar ABD Doları olan Bosna Hersek'in GSMH'nın 3 milyar ABD Dolarlık kısmının kayıtdışı istihdamda bulunduğu,

YORUMLAR
Hen�z Yorum Yok !
�lginizi �ekebilecek di�er haberler

bahis siteleri