Kâğıttan Gazeteler

Mevlüt Yiğit

27-01-2015 07:00


Gazete 20. asrın en önemli icatlarından biridir. Gün içinde gelişen olaylar çeşitli coğrafyalardan toplanır, akşama doğru toplanan bu bilgiler harmanlanıp önem sırasına göre sıralanır ve sayfalardaki dar yerlerine önem sırası gözetilerek sayfa sekreterlerince yerleştirilir.

Daha sonra baskıya geçilir. Saatte 50 binleri aşan baskılarla basılan gazeteler hemen kapıda bekleyen dağıtım kamyonlarına konularak dağıtılacağı, okunacağı coğrafyalara doğru yola çıkar.

Baskı merkezine yüzlerce kilometre uzaktaki bir yerleşim merkezindeki gazete okuyucusu sabah kahvaltısında günün (dünün aslında) olaylarını, kendi şehrindeki gelişmeleri kokusu üzerindeki gazeteden okuyabiliyorsa bu gerçekten muhteşem bir gelişmedir.

Muhteşem bir gelişmeydi daha doğrusu. Önden önce insanların okuma yazmasını, tahsilini, bilinçlenmesini filan bunları hiç saymıyoruz.

Ama Köroğlu'nun, "Tüfek icat oldu mertlik bozuldu" dizelerinde kendine yer bulan anlayış gazeteler içinde anlamlı hale geldi.

Bu kadar emekle dönen bir sektöre, Önce TV yayınları Akşam haberleriyle ve sabah haber özetleriyle darbe vurdu. Her ne kadar gazeteleri okuyarak hem onları küstürmeden işin içine katıyor hem haberleri vererek gündemi sıcak sıcak veriyorsa da daha büyük bir tehlike vardı kapıda: İnternet Medyası. İnternet medyasına gazeteler kendi web sitelerin kurarak hem cevap vermiş oldular hem de değişim ve dönüşüm olacaksa içinde yer almalıyız dediler.

İnternet Medyası bir türlü karşılık bulamadı Türkiye'de. Kuma eşten doğma üvey evlat gibi bir türlü Nüfus cüzdanı çıkarılmayan çocuk muamalesi gördü hep. Görmeye de devam ediyor. Halen İnternet medyasının Kâğıttan gazetelere tanınan hak ve tanınmışlıklar gibi bir meşru nüfus cüzdanı yok. Gayri meşru bir çocuk muamlesi görüyor Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğü nezdinde. Suriyelilere verilen geçici TC numarası kadar bile hükmü yok. Sadece bir yerde dikkate alınıyorlar: Suç işlediklerinde hukuk karşısında. (Tabii ki sahibi veya ulaşılabilen resmi muhatabı. Yasal olmayan bir İnternet Medyası'nın nasıl yasal sahibi olunuyorsa anlamak mümkün değil.)

Tam bu intertet medyasından şikâyet edecekken Kâğıttan Gazeteler başlarına daha büyük bir bela gelmez mi: Sosyal Medya.

Sosyal Medya tam bir felaket. Gazetenin en erken yarın sabah saatlerinde okuyucuya duyurmayı düşündüğü bir olay bakmışsın sosyal medyada anı anına paylaşılmış ve tüketilmiş. Ardından TV'ler canlı yayında, radyolar canlı yayında ve internet siteleri son dakika logosuyla yanıp sönen gif resimler eşliğinde olayı duyurmazlar mı? Eyvah haber tamamen tüketilmiş oldu. Yarın bir de basılı Kağıttan Gazetede okuruz inşallah olayları -Olayların Perde arkasını- Tabii ki arka plan da tüketilmemişse.

Eee ne yapacağız şimdi? Kağıttan Gazeteleri. Alıp okumayacak mıyız? 

Ne yapacağımızı başka bir yazıya bırakıp tiraj aralıklarına şöyle bir göz atalım gazete isimlerini vermeden.

Bir gazete 1 milyon psikolojik rakamın üstünde satıyor. Ona yaklaşabilen hatta yarı tirajına gelebilen bile yok.

4 Gazete 300 bin-400 bin aralığında yer almış. 2. Sınıf gazeteler oluyor bunlar.

12 gazete her ne suretle olursa olsun 100 bin psikolojik eşiğini aşmak için uğraşmış ve 100 bin sınırının üstünde kalmayı başarmışlar. 

6 gazete de 50 binlik psikolojik sınırı zorlamış. Arada 60 binle 100 bin arası boş.

3 gazete 40-50 bin arasını zorlamış bazen 50 bini geçmiş.

Geri kalan zaten 30 binin altında ve yerlerinden memnun gazeteler -ki çoğu misyon gazeteleri- 3 tanesi de ingilizce yayın yapıyor 10 binin altında yer alıyor.

Daha Fazla bilgi ve gazete isimleri için Bakınız: Medyatava.com (Üvey Evlat) 19-25 ocak 2015 aralığı


  Tiraj Aralığı Gazete Sayısı 

1 Milyon ve üzeri 1 Gazete

500 bin- 1 milyon arası -

400 bin-500 bin arası -

300 bin-400 bin arası 4 Gazete

200 bin-300 bin arası -

100 bin-200 bin arası 12 Gazete

90 bin-100 bin arası -

80 bin-90 bin arası -

70 bin-80 bin arası -

60 bin-70 bin arası -

50 bin-60 bin arası 6 Gazete

40 bin-50 bin arası 3 Gazete

30 bin-40 bin arası -

20 bin-30 bin arası 6 Gazete

10 bin-20 bin arası 1 Gazete

10 bin ve altı 6 Gazete (3 Tanesi ingilizce)

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
1
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN