Kuzey yarım kürede Müslümanlar, 33 yılın en uzun orucunu tutacak

Kuzey yarım küredeki Müslümanlar, 33 yılın en uzun orucunu bugün tutuyor. Zira Ramazan ayı, Kuzey yarım küredeki yılın en uzunu günü olan 21 Haziran`ı da içeriyor. Kuzey yarım kürede 21 Haziran`dan itibaren oruç süreleri gün be gün kısalacak, Güney yarım kürede ise uzayacak.

21-06-2015 19:37

Haberler � DÜNYA


İSTANBUL (CİHAN)- Kuzey yarım küredeki Müslümanlar, 33 yılın en uzun orucunu bugün tutuyor. Zira Ramazan ayı, Kuzey yarım küredeki yılın en uzunu günü olan 21 Haziran'ı da içeriyor. Kuzey yarım kürede 21 Haziran'dan itibaren oruç süreleri gün be gün kısalacak, Güney yarım kürede ise uzayacak.

Türkiye'de de vatandaşlar bugün 33 yılın en uzun orucu için sahura kalktı. Sinop'taki vatandaşlar 17 saat 38 dakika ile en uzun oruç, 16 saat 39 dakika ile Hatay'daki vatandaşlar ise en kısa orucu tutacak.

Kuzey kutbuna daha yakın İzlanda, Danimarka, Norveç gibi ülkelerde Müslümanlar ortalama 20 saat, Güney kutbuna daha yakın olan ülkelerde ise 8 saat açlığa ve susuzluğa sabredecek. Dünya genelinde un uzun oruç bugün yaklaşık 22 saat ile İzlanda'nın Reykjavik kentinde, en kısa oruç ise 8 saat 54 dakika ile Arjantin'in Ushuaia kentinde tutuluyor.

Çin

Etiketler : Kuzey - yarım - kürede - Müslümanlar - - 33 - yılın - en - uzun - orucunu - tutacak -
YORUMLAR
Hen�z Yorum Yok !
�lginizi �ekebilecek di�er haberler
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN
Sağlıkçınız
Mehmet Adak

bahis siteleri