Ödeme ve Elektronik Para Derneği, European Women Payments Network İşbirliği

Türkiye'de sunulan ödeme ve elektronik para hizmetlerinin gelişmesine liderlik eden Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED), kadınların fintech ekosisteminde daha çok yer almasına yönelik çalışmaları kapsamında European Women Payments Network (EWPN) ile önemli bir işbirliğine giderek, EWPN'in dernek partneri oldu.

09-04-2019 13:44

Haberler � TEKNOLOJİ


ANKARA (e-ha): Türkiye'de sunulan ödeme ve elektronik para hizmetlerinin gelişmesine liderlik eden Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED), kadınların fintech ekosisteminde daha çok yer almasına yönelik çalışmaları kapsamında European Women Payments Network (EWPN) ile önemli bir işbirliğine giderek, EWPN'in dernek partneri oldu.
e-Haber Ajansı (e-ha) editörünün kaynağından aldığı bilgiye göre; Kadınların fintech ekosisteminde daha çok yer alması için önemli adım: ÖDED, EWPN ile işbirliği anlaşması imzaladı. Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED), kadınların fintech alanındaki görünürlüklerini artırmaya yönelik çalışmaları kapsamında European Women Payments Network (EWPN) ile önemli bir işbirliğine giderek, EWPN'in dernek partneri oldu. Bu anlaşma doğrultusunda ÖDED, bankacılık ve teknoloji alanlarında çalışan kadın ve erkek profesyonelleri bir araya getiren EWPN Türkiye Bahar Buluşması'nın etkinlik destekleyicisi olarak yeni işbirliği fırsatları için ilk adımı attı.  
Türkiye'de sunulan ödeme ve elektronik para hizmetlerinin gelişmesine liderlik eden Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED), kadınların fintech ekosisteminde daha çok yer almasına yönelik çalışmaları kapsamında European Women Payments Network (EWPN) ile önemli bir işbirliğine giderek, EWPN'in dernek partneri oldu. EWPN; fintech ve finansal hizmetler sektörlerindeki profesyonellerin buluşmalar ve konferanslar yoluyla bir araya gelerek sektördeki güncel konular hakkında bilgi alışverişi yapmalarını, kadınların mentorluk programları aracılığıyla birbirlerinden ilham alarak profesyonel gelişimlerine katkıda bulunmalarını sağlayan bir platform olarak faaliyet gösteriyor. EWPN'in dernek partnerleri arasına katılan ÖDED, bu anlaşmayla Türkiye fintech sektöründe çeşitlilik ve katılım konularında farkındalık yaratacak önemli adımlar atmaya başladı. 
Bu önemli işbirliği kapsamında ÖDED, organizasyon genelinde çeşitliliği artırmak, üyelerini çeşitlilik ve katılımın önemi hakkında bilgilendirmek, sektörde bu oranı artırmaya teşvik etmek ve düzenlediği etkinliklerde kadın konuşmacı dağılımına önem vermek gibi alanlarda EWPN'in desteğini alacak. ÖDED Başkanı Burhan Eliaçık'ın da Erkek Destekleyici (Male Ally) olarak katıldığı EWPN, 4 Haziran'da Money 20/20 Europe sponsorluğunda Amsterdam'da düzenleyeceği yıllık konferans biletlerinde ve EWPN üyeliklerinde ÖDED üyelerine yüzde 20 indirim uygulayacak. 
EWPN Türkiye Bahar Buluşması, sektörün önde gelen oyuncularını buluşturdu
8 Nisan Pazartesi günü düzenlenen, ÖDED ile EWPN'in işbirliklerini duyurdukları EWPN Türkiye Bahar Buluşması'nda fintech, ödeme, bankacılık ve teknoloji alanlarında çalışan kadın ve erkek profesyoneller bir araya geldi. Sektöre değer katacak yeni iş fırsatlarının yaratılması için gerçekleştirilen ve fintech'le ilgilenen herkesin katılımına açık olan etkinlikte; TransferGo, PayU Türkiye, Hepsipay, Solak & Partners, Insider, manibux, Zebrapos, Tekkredi ve Kassa temsilcileri konuşmacı olarak yer aldı. 
EWPN ile gerçekleştirdikleri işbirliğini değerlendiren ÖDED Başkanı Burhan Eliaçık, “Finansal teknoloji alanında faaliyet gösteren ve başarısıyla dikkat çeken kadınların sayısının artması hem cinsiyet eşitliği ilkesinin gerçek anlamda gözetilmesi hem de ülke ekonomisine katkı sağlanması açısından son derece önemli. Bu anlamda EWPN 2015'ten bu yana Avrupa'da önemli çalışmalara imza atıyor. Biz de Türkiye'de büyük potansiyel taşıyan fintech ekosistemini kadın çalışanlarla birlikte geliştirmenin olmazsa olmaz olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle EWPN ile bu güç birliğine gitmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. 
ÖDED ile işbirliklerinin Türkiye'deki hedeflerini gerçekleştirmede önemli bir adım olduğunu belirten EWPN Türkiye Elçisi Melike Belli, şöyle konuştu: “Fintech ve ödemeler sektörlerinde her alanda çeşitliliği ve katılımı artırmayı hedefleyen ve Avrupa'nın 20 ülkesinde faaliyet gösteren güçlü bir destek ağı olarak, vizyonumuzu paylaşan değerli destekçilerimizle birlikte Türkiye'de ekosistemin gelişmesine önemli katkılar sağlayacak projeler üretiyoruz. Bu faaliyetlerin daha geniş kitlelere ulaşması ve farkındalığın artması amacıyla ödeme sektörünün temsilcisi ÖDED ile işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”
Ödeme ve Elektronik Para Derneği hakkında
6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun uyarınca, Türkiye'de ödeme ve elektronik para hizmetleri sunan ve ödeme ve elektronik para kuruluşu statüsündeki firmaları temsil eden bir sektör derneğidir. Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED)'e ödeme veya elektronik para kuruluşu faaliyet izni başvurusunda bulunan veya alan mobil operatörler, mobil ödeme aracı şirketler, ödeme servis sağlayıcılar, uluslararası para transferi şirketleri ve fatura ödeme şirketleri üye olabilmektedir. Dernek, Türkiye'de sunulan ödeme ve elektronik para hizmetlerinin geliştirilmesini, Türkiye'yi ödeme sistemleri alanında teknoloji ve bilgi ihraç eden bir ülke haline getirmeyi ve üyeler ve sektörler arasında yakın dayanışma ve işbirliğini temin etmeyi hedeflemektedir. 
European Women Payments Network hakkında
2015 yılında Martha Mghendi-Fisher tarafından Amsterdam'da kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir oluşum olan European Women Payments Network (EWPN), finansal hizmetler sektöründe her alanda çeşitliliği ve katılımı arttırmayı hedefleyen güçlü bir destek ağıdır. EWPN, FinTech, ödeme ve bankacılık alanlarındaki profesyonellerin buluşmalar ve konferanslar yoluyla bir araya gelerek sektördeki güncel konular hakkında bilgi alışverişinde bulunmalarını, kadınların birbirlerinden ilham alarak kişisel ve profesyonel gelişimlerine katkıda bulanmalarını ve deneyimlerini paylaşmalarını sağlayan bir platformdur. Kuruluşundan bugüne hızlıca büyüyen EWPN'nin Avrupa'nın 20 ülkesinde yerel ağları bulunmaktadır. Organizasyon Türkiye'de FinTech akımını başlatan “Banking and FinTech” adlı kitabın yazarı ve Londra merkezli FinTech girişimi Cybertonica'nın Pazar Geliştirme Yöneticisi Melike Belli tarafından temsil edilmektedir.
e-Haber Ajansı (e-ha)
YORUMLAR
Hen�z Yorum Yok !
�lginizi �ekebilecek di�er haberler
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN
Sağlıkçınız
Mehmet Adak

bahis siteleri