Oruç Tutanlar Tüp Bebek Tedavisi Yaptırabilir mi?

Prof. Dr. Bülent Tıraş ramazanda tüp bebek tedavisi hakkında bilgi verdi.

14-06-2016 11:24

Haberler » SAĞLIK


Ramazan ayında oruç tutmak ve aynı anda tüp bebek tedavisini kullanarak bebek sahibi olmak isteyen çok sayıda aile var. Zira bazı aileler bu konuda oldukça sabırsız olabiliyorlar ve bir an önce bebeklerini kucaklarına almak istiyorlar. Genellikle akla gelen sorulardan bir tanesi ise oruç tutanlar tüp bebek tedavisi yaptırabilir mi sorusu olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla hem tüp bebek tedavisi hem de oruçlu olma konusuna bir göz atalım.

Oruç Tutanlar Tüp Bebek Tedavisi Yaptırabilir mi?

Tüp bebek uzmanları, tüm tedavi süreci boyunca doğru bir beslenme düzeni takip etmenin ve vücudu çok fazla yormamanın tedavinin başarı ihtimalini arttırdığını belirtiyorlar. Dolayısıyla bu dönemde yeteri kadar karbonhidrat, protein ve yağ almak, bol su içmek ve yaşam tarzına biraz dikkat etmek gerekiyor. Anne adayı ne kadar kendine dikkat ederse, ilaç tedavisinin sonunda o kadar çok yumurta toplamak da mümkün hale geliyor.

Hali hazırda yumurtalıkları az sayıda yumurta vermeye programlı olanlar ise, bu şartlara dikkat etmedikleri taktirde olması gerektiği gibi beş ve üzeri değil, bir kaç tane yumurta sağlayabiliyorlar. Tedavideki döllenmiş yumurta miktarını doğrudan değiştiren bu durum, anne adaylarının oruçluyken de dikkat etmelerini gerektiriyor.

Gün içerisinde oruçlu olsa dahi iftar saatlerinden sonra beslenmesine dikkat eden, gün içindeki eksiklerini bu dönemde tamamlayan anne adayları, tüp bebek tedavisine katılabilirler. Fakat oruçlu oldukları dönemde kendilerini çok fazla yormamak kaydıyla çünkü bazen her gün merkeze gitmeleri gerekecek.

 

 

 

Tüp Bebek Tedavisinde Oruç Tutulabilir mi?

Oruçluyken herhangi bir şey yemenin yasak olması nedeniyle bu dönemde tedaviye başlayacak olanlar, ilaç iğnesi saatlerini iftar saatlerinin sonrasına denk getirmek zorundalar. Tüp bebek merkezleri bu konuda hassas ailelere gereken desteği de sağlıyorlar.

Ancak yumurta toplama aşamasında anne adayına anestezi uygulanmasının gerekliliği ve bu toplama aşamasının belli bir saatte olması mecburiyeti, o günü oruç tutmadan atlatmanızı gerektirecektir. Bu nedenle tüp bebek merkezinizle sıkı bir iletişimde olmalı, hangi gün yumurtalarını toplanacağını öğrenerek o güne oruçlu başlamamalısınız. Bu ufak dikkat noktaları haricinde herhangi bir yan etkiyle karşılaşmak da pek olası değil.

Etiketler : Oruç - Tutanlar - Tüp - Bebek - Tedavisi - Yaptırabilir - mi? -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler
1
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN