Ramazan Orucu Tutanlar İftarı Erken Açmayın

Mevlüt Yiğit

28-07-2011 07:00


Ramazan Orucu Tutanlar İftarda Oruçlarını vaktinden önce açmasınlar. 

Namaz Vakitleri, imsak ve iftar vakitleri Astronomi ilminin titiz çalışmalarıyla en ince ayrıntısına kadar hesaplanarak takvim haline getirilmiştir.

Hatta bu takvim hesaplamasında o kadar ileriye gidilmiştir ki; bundan 50 yıl önce hatta 150 yıl önce insanlar hangi gün ramazana başladı hangi saatte oruca başladı hangi saatte iftar ettiler, bunlar hesap edilebilmektedir. Aynı şekilde geleceğe dönük olarak da 20 yıl veya 70 yıl sonra Ramazan hangi gün başlayacak, bunlar bilinebilmektedir. 

Astronomi dini konularda başvurulacak en önemli bilim dallarından biridir. Yalnız bildiğim kadarıyla imsak da iftar da Dünyanın yuvarlak olması esası ve deniz seviyesinden hesaplanmaktadır.

Evet Dünya yuvarlaktır, deniz seviyesi bu tür hesaplamalarda uyulan bir esastır. 

Fakat hesap edilmeyen bir husus var: Deniz Seviyesi. Deniz seviyesinden Rakım olarak yüksek yerlerde yaşayanlar oruçlarına başlarken ve iftar açarken hangi yerin takvimine uyacaklar?

Bir örnek verecek olursak; Adana'da yaşayan bir kişi orucunu açacağında 1 Ağustos günü Diyanet İşleri Başkanlığı'nın takvimine göre 19:59'da orucunu açacaktır. Adana'da Rakım 23 olduğu için deniz seviyesi ile aynı sayılır. Yine Kayseri'de yaşayan başka bir kişi de orucunu açacağında 1 Ağustos günü Diyanet İşleri Başkanlığı'nın takvimine göre 19:59'da orucunu açacaktır. Kayseri'nin Rakımı ise 1071’ dir. Kayseri ile takvimde aynı olan bir başka yer Erciyes Dağı'dır. Rakım 3000 metredir. Şimdi Adana, Kayseri ve Erciyes Dağındaki üç ayrı kişi takvim ve saatlerine bakarak orucu aynı anda açmak istediklerinde Erciyes dağındaki kişi halen güneşi görüyor olmayacak mı?

Ya da bir soru daha sormak istiyorum. 10 bin metre yüksekten kuzeyden güneye ya da güneyden kuzeye uçan uçaktaki vatandaşlar oruçlarını Adana'nın üzerindeyken Adana'nın saatine göre mi açacaklar? Özellikle uçaktaki oruç açmak isteyenler güneşi rahatlıkla görmektedirler.


Özetle burada Amaç İbadetin sahih olabilmesi için Diyanet İşleri Başkanlığının hazırlattığı takvimlerde ya da Uçakla seyahat eden vatandaşlar için geliştirdiği bir formül var mı? Varsa bu bilimsel çalışmanın sonucunu merak ediyoruz. Şayet Böyle bir çalışma yoksa Rasathane yetkili ve uzmanlarına böyle bir çalışma yaptırıp sonucunun da takvimlere yansıtılmasını istiyoruz.

Takvimlerde Enlem ve boylam hesabına göre güneşin ne zaman doğacağı ve ne zaman batacağı hesabı yapılmakta. Ancak İlave olarak rakım belirtilmemektedir. En azından biz bu güne kadar rastlamadık. Enlem, Boylam + Rakım gibi bir ölçümle doğru saatin ve dakikanın bulunacağını umuyoruz.

Hayırlı Ramazanlar Hayırlı Oruçlar diliyoruz.


Not: Diyanet İşleri Başkanlığının Bu konudaki açıklaması aynı yerde yayınlayacaktır.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
1
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN