Şanlıurfa’nın Yeni Stratejik Planı Hazırlanacak

Şanlıurfa Turizm Konseyi toplantısında konuşan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, profesyonel bir ekiple şehrin ekonomik, sosyal, kültürel ve sanayi alanlarını kapsayan, daha önce yapılmış çalışmaları ve belirlenmiş öncelikleri de dikkate alarak yeni bir stratejik plan oluşturacaklarını söyledi

22-07-2019 19:18

Haberler � TURİZM - TATİL


ŞANLIURFA (e-ha) -Şanlıurfa Turizm Konseyi toplantısında konuşan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, profesyonel bir ekiple şehrin ekonomik, sosyal, kültürel ve sanayi alanlarını kapsayan, daha önce yapılmış çalışmaları ve belirlenmiş öncelikleri de dikkate alarak yeni bir stratejik plan oluşturacaklarını söyledi.
e-Haber Ajansı (e-ha) editörünün kaynağından aldığı bilgiye göre;Şanlıurfa Turizm Sektörünü Danışma Kurulu olarak görev yapan Şanlıurfa Turizm Konseyi, 18 Temmuz 2019 tarihinde ilk toplantısını gerçekleştirdi. 
 
GAP Tarımsal Eğitim Merkezi (GAPTEM) toplantı salonunda yapılan konsey toplantısının açılış bölümüne katılan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, burada yaptığı konuşmada, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş’nin, Şanlıurfa turizminin gelişmesindeki eşgüdümü ve koordinasyonu sağlama rolüne ve bu minvalde danışma kurulu olarak görev yapacak olan Turizm Konseyi’nin üstleneceği önemli role değindi. 
Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş’nin yönetişim modeli olarak Türkiye’de bir ilk olduğunu vurgulayan Vali Erin, diğer illerin bu modeli örnek alarak kendi şehirlerinde benzer bir yapıyı hayata geçirmek istediklerini ifade etti. Bütün kurumların Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş’yi desteklemesi gerektiğini ve bu yapının sadece hissedarların değil, tüm Şanlıurfa’nın şirketi olduğunu vurguladı. 
Vali Erin, sadece Göbeklitepe ile değil, İslami değerler ile de Şanlıurfa’nın önemli bir çekim merkezi olduğunu ve Şanlıurfa’nın İslam Turizmi Başkenti olması için çalışmalara da başlandığını duyurdu. 
 
Yeni Stratejik Plan Hazırlanacak
Karacadağ Kalkınma Ajansı’ndan temin edilecek destekle, kurum bazlı planlamalar yaparak ilin genel vizyonunu ortaya koymaya çalışacaklarını kaydeden Vali Erin, “Önümüzdeki dönemde, profesyonel arkadaşlarla birlikte, ilin ekonomik, sosyal, kültürel ve sanayi alanlarını kapsayan, daha önce yapılmış çalışmalardan da istifa edilerek, belirlenmiş öncelikleri de dikkate alarak yeni bir strateji belgesi oluşturmaya çalışacağız” dedi.
Turizm sektörünün Göbeklitepe ile birlikte Şanlıurfa’da gündeme oturduğunu, temel sektörlerden bir tanesi haline geldiğini ve son iki yılda da bu potansiyelden istifade edildiğini belirten Vali Erin, geçmişle bugün kıyaslanmadığı takdirde yanlışa düşüldüğünü, geçmiş yıllarda otellerin düşük kapasitesine rağmen dolmadığı, sezonu zararla kapattığı dönemler olduğunu, 2016 yılı sonu ve 2017 sonu başlarından itibaren geceleme sayısının hızla arttığını, 2018’de ise 1 milyonu aştığını ifade etti. 
2018 yılı başlarında 1-1,5 milyonluk turist gecelemesi beklediklerini tahmin ettiklerini ve bunun gerçekleştiğini, Turizmi Geliştirme A.Ş., yerel yönetimler ve diğer kuruluşların yapacağı etkin çalışmalarla bu sayısın 1,5-2 milyonu bulmasının çok zor olmadığını dile getiren Vali Erin, “Göbeklitepe sürecini iyi yönetirsek, sadece 2019 yılı ile olup bitecek bir dönem olmadığını göreceğiz. Ortaya konacak turizm master planı ve diğer çalışmalarla, arzuladığımız şekilde giderse bu yıl 1,5 milyonu aşacağımızı, önümüzdeki yıllarda da 2-3 milyondan bahsedeceğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz” diye konuştu.
Şanlıurfa’nın turizm potansiyelinin yükseltilmesi amacıyla uluslararası çapta etkinlikler planlandığını ve 2020 yılı ortalarına kadar bunların gerçekleştirileceğini söyleyen Vali Erin, şu ana kadar yapılan uluslararası etkinlikler yapıldığını ve tüm kurum kuruluşların destek verdiklerini kaydetti.
 
Şanlıurfa Tarihinde Bir ilk
Açılış toplantısının devamında Şanlıurfa Turizmi Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Uncu, şirketin yapısını, faaliyetlerini ve Turizm Konseyi’nin işleyişini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi” sonucunda ortaya çıkan 2019-2023 Şanlıurfa Turizm Master Planını tanıtan Uncu, konsey tarafından master planının çalışma grupları tarafından alt faaliyetlerin revizyonları için görüş alınacağını belirtti. Buna ek olarak, Turizm Geliştirme A.Ş. modelinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından örnek alınarak şu an Türkiye çapında turizm konusunda çalışacak olan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın kurulmakta olduğunu ve Şanlıurfa’nın bu konuda öncü rol üstlendiğini ifade etti. 
Açılış toplantısının ardından kamu, özel sektör, STK ve basın temsilcilerinden oluşan katılımcılar, Tanıtım ve Pazarlama Teknik Çalışma Grubu, Kalite Standartları ve İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Teknik Çalışma Grubu ile Politika ve Ürün Geliştirme Teknik Çalışma Grubu olarak 3 gruba ayrıldı. Bu çalışma grupları, master planı revizyonunu gerçekleştirecek ve konu odaklı alt komitelerle toplanacak. Belirli aralıklarla bir araya gelecek olan Turizm Konseyi komitelerinin bu ilk çalışması ile Şanlıurfa’nın turizmde gelişimi için koordinasyon ve işbirliği sağlanması bakımından tarihi bir başlangıç yapıldı. 
 
e-Haber Ajansı (e-ha)
YORUMLAR
Hen�z Yorum Yok !
�lginizi �ekebilecek di�er haberler
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN
Sağlıkçınız
Mehmet Adak

bahis siteleri