Selfie bir proje mi?

Burak Tahir Bilici

28-04-2016 18:04


Dostlarım bu yazımda sizlere selfienin aslında bir proje olduğunu savunarak yazdım. Eğer aksini düşünüyorsanız benimle mail üzerinden irtibat kurabilirsiniz.
Dostlarım biliyorsunuz ki CIA kişilerin bilgilerini elde etmek için bir çok projeyi günümüz teknolojisi aracılığı ile devreye soktu. Bunu artık tartışmadan kabul edebiliriz. Ancak biz bu projelerin nelerini biliyoruz. Bu projelerde şahsımızın neleri elde ediliyor. İşte bunları bu yazımda sizlere anlatıyorum.
Malumunuz eski zamanlarda ülkemizdeki bir kan kampanyası neticesinde toplanan kanlar ( İlgili haberi Hürriyet Gazetesinde Ayşe ARMAN’ın yazısında okuyabilirsiniz. http://www.hurriyet.com.tr/o-kanlar-ne-oldu-5303561 ) Amerika’ya gönderilmişti. Bu demek oluyor ki Amerika aslında bu kanlar ile bizim bir çok genetik bilgimize ulaşabilirdi, kimin hasta olduğuna vsvs vs.
Ama daha bitmemişti. Artık gün geçtikçe gelişen teknoloji herkese olduğu gibi CIA‘ya da bilgi gerektiriyordu. Öncelikle sosyal medya denilen bir sistem geliştirildi. Bu olağan üstü teknoloji sayesinde bütün bilgileriniz otomatik olarak hem herkese hem de CIA ‘a açılıyordu. Evet örneğin Mark Zuckerberg‘ün Facebook'un kurucusu olduğu söylenebilir. Ancak proje destekçilerinin %19'luk bir kısmı gizli tutulmaktadır. Buradan dahi bu yoruma ulaşabiliriz.
Şimdi gel gelelim selfie projesine. Biliyorsunuz ki selfie yüzünüzü kapsayan bir fotoğraf çekme olarak tanımlayabiliriz. Edward SNOWDEN (Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi Eski Çalışanı) sızdırdığı bilgiler neticesinde selfienin aslında bir yüz tanıma sistemi olduğu ortaya çıkıyor.
Buraya kadar tam bir örnek göstermediğimden muhtemelen pek konuya hakim olamamış olabilirsiniz. O halde şu örneği göstermenin tam zamanı. Facebook'ta ikizini bul yada benzer kişileri bul diye bir uygulama var hala devam ediyor. Bu uygulama sayesinde yüz ifadelerinizle birebir aynı olan kişiyi size diğer Facebook kullanıcılarının fotoğraflarına bakarak belirliyor aşağıdaki resim gibi.

 Yani burada size anlatmak istediğim yüzünün belli bir biyolojik şifresi var. Bu şifreyi bu proje sayesinde çözüp kendi bilgilerine aktarıyorlar. Yine Amerika'da şöyle bir uygulama daha var. Telefonlarınız Apple yada Google cihazı olsun, içerisindeki izin dosyalarına baktığınızda policy uygulamasını göreceksiniz. 

Bu uygulama izinlerinde ise telefonu tamamen kullanma ve uzaktan bağlantı izni mevcut. Bu sayede kameranız aracılığı ile aranan ilgili kişiyi bu biyolojik şifreler sayesinde anında bulabiliyorlar. Bununla ilgili, Michael Mann‘ın Hacker adlı filmini izleyerek daha detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Önerim mi nedir?

Maalesef her konuda önerisi olan şahsımın bu konuda hiçbir önerisi ve fikri yok. Tek çare 3310 kullanmak zannedersem J Umarım bu yazımda sizlere bilgi verebilmiş ve farkındalık oluşturabilmişimdir.

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN
Sağlıkçınız
Mehmet Adak