Su ve Buğday

Mevlüt Yiğit

05-09-2014 07:00


Su gibi aziz olunuz.

Anadolu susuzluktan kavruluyor. 56 bin nüfusu olan bir ilçede içme suyu sadece hergün yarım gün olarak verilebiliyormuş.

Bir göle de kıyı olan bu ilçemizde yeraltı sularını alabilmek için 100 metrelik bir sondaj gerekiyormuş. Eskiden 10 metrede suya ulaşılabilirken en yakın 40 metreden suya ulaşılabiliyormuş.

Tarımsal alanları sulamak artık lüks olmuş. Tarlalar sulanmayınca da çıkan mahsul üretime yapılan masrafı bazı yerlerde karşılıyor, bazı yerlerde onu da karşılamıyormuş.

Kuyu kazmada, su aramada bir yöntem vardır: o da yağışlar başlamadan kaynak ve yeraltı sularının en az olduğu dönemde yapılması. Eylül ve ekim aylarında bile bir kaynaktan hala su alınabiliyorsa o kaynak kurumaz diye hesap edilir kuyu açılır.

Şimdi önümüzde (Allah bilir ama) 2 aylık bir zaman dilimi daha var suların bollaşması için.


Buğday Ambarı Boş

Buna bağlı olarak Türkiye'nin tahıl ambarı Konya ovası bu sene tıngır, tıngır. Ambar boş. Yeterli üretim olmayınca çare olarak Toprak Mahsulleri Ofisi'ne buğday ithal etme izni verilmiş. Hem de daha hasat devam ederken. Ekmek ve unlu mamulleri bu kış yüksek fiyattan yiyeceğiz demektir.


Tübitak Projesi


1-Tübitak proje başlıklarına, "Deniz suyunu arıtarak içme ve kullanım amaçlı su elde etmenin en verimli yolları" konusunu da eklese iyi olur.

2-Bir başlık daha: "Tatlı su kaynakları ve barajlarda sığ yerlerin verimli tarımsal alanlara çevrilmesi ve daraltılan yüzey çaplarından dolayı buharlaşmanın azaltılması" şeklinde de olabilir.

Birinci proje başta İstanbul olmak üzere denize kıyısı olan bütün iller ve denize yakın olan illerde kullanılabilir.

İkinci proje ise daha çok İçanadolu bilgesinde Göller bölgesi ve baraj gölü, göleti olan bölgeler için geçerli olabilecektir.


Üniversiteler... Öğrenciler... durmayın bunu projelendirin. Tübitak desteklemese bile belediyeler muhtaç oldukları için mutlaka destekleyecektir.


Günleriniz bereketli olsun, su gibi aziz olunuz....

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
1
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN