Uğur Mumcu Anısına

Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN

26-01-2015 07:00


Bu hafta yemek masasındaki konumuz birinci dünya savaşının nedenleri,  doğru bilinen yanlışlar ve Uğur Mumcu. Dolayısıyla dört akademisyen arasında çok güzel fikir alış verişi yaptık.  

Arkadaşlar, bugüne kadar iktidarlar sorunları çözmek için pek uğraşmadılar. Çünkü iktidarda kalmanın en önemli nedenlerinden biri sorun çözmemektir. Kim sorun çözmeye başladıysa sonu Adnan Menderes, Özal veya Uğur Mumcu gibi oldu. Uğur Mumcu’yu kalkan yapan zihniyet hiçbir zaman Uğur Mumcu’nun araştırmalarına sahip çıkmadı. Aynı zihniyet geçmişte iktidar olduğunda Uğur Mumcu’nun çözüm önerilerini dile getirmeye cesaret edemedi.  Bu yüzden de Sorunları çözmek için masanın başına kim geçtiyse  "Ben bu işin altında kalkamam!" diye düşünmüştür! Korku üreterek ezberletilmiş doğru bilinen yanlışları, halk ise doğru olarak kabul etmek zorunda kalıyordu. Tıpkı Cumhurbaşkanın bakanlar kuruluna başkanlık etmemesi anlayışı gibi… Artık bu düşünceleri geride bırakmalıyız. 

Evet, aslında doğru bilinen yanlışların nedenini veya neden çöktüğümüzü ve kimin belden aşağı vurduğunu bilmeden sağlıklı çözüm getirme şansımız yoktur. Onun için Abdül Hamit’ten bugüne kadar olan tarihimizi iyi analiz etmeliyiz.

Hocam çok güzel ifade etti. Araya giriyorum ama tarih bilgilerimizi yoklamakta fayda vardır.  Arkadaşımız tarih ile yakından ilgilendiği için Birinci Dünya Savaşını kısaca özetlesin ki konumuzu daha kolay anlayalım.   

Estağfurullah ama bildiklerimi arz edeyim. Birinci dünya savaşı, Osmanlı’nın elindeki enerji yataklarının bölüşülmesi olayı idi! Batı, Osmanlıyı bölüşürken İran ne yaptı. İşte böyle sorulara cevap vermek için yapılması gereken tek şey dünyada parayı takip etmek. Eğer parayı takip etmeyi bilirsek dünyada oynanan oyunları biliriz.  

“Osmanlı, İngilizler ‘in petrol saldırısına uğradığı zaman İran yönetimi çok ilginç bir karar aldı! Daha doğrusu almak zorunda kaldı! Başka çıkış bulamayan İran Şah’ı ülkesinin bütün petrol kaynaklarını baron JULIUS DE REUTER isimli bir şahsa sattı! İsminden de anlayacağınız gibi bu isim barondu! Hem etkili bir baron…

Hocam, lafı hemen Yahudi Baronlara getirdin. Konu ile bir alaka kuramadım. 

Hocam, arkadaşın konuşmasını kaçırdınız. Petrol deyince akla Yahudi Baron geliyor. Birinci Dünya Savaşında Osmanlının paylaşılmasının nedeni petroldür. 14 Aralıkta Fransa’daki Müslümanları suçlayan medya patronu Rupert Murdoch bir Yahudi Barondur.  Sanırım bu yüzden Yahudi Baronlar ile alaka kurmuştur.  

Evet, Hocam, açıklık getirdiğini için teşekkür ederim. “ROTHSCHILD ailesi Yahudi Barondur. Bu Baron karşısında Şah "mat" demek zorunda kaldı! Zaten başka seçeneği yoktu!  Çünkü kapitalizmin kurucuları İran petrolünü almaya karar vermiş. Daha önce ifade ettiğim gibi İran petrolünü satın alan Reuters, REUTERS ajansını kurmuş daha sonra da heykeli dikilmiş.  Bizler içeride birbirimizi yerken adamlar bir ülkeyi işgal ettiklerinde alacakları ne varsa masada alıyordu! Yani İngiliz oyunu…

İran ile Türkiye uzun zamandır birilerinin körüklediği düşmanca tutumlarla uğraşmak zorunda kaldı! Baronların yönettiği MEDYA iki ülkenin asla yan yana gelmesini istemedi! Uğur Mumcu gibi işlenen her aydın cinayetinden sonra İran elçiliklerine yürünmesi tesadüf değildi!

Demek ki bizim uzun zamandır gözden kaçırdığımız ve üstünde hiç düşünmediğimiz ayrıntılar vardı!

Bunun gereğini bir türlü yapamıyorduk! "laiklik ve cumhuriyet” tehlikeye düşer" diye kimse elini uzatamıyordu! Bunu yapmadığımız gibi Avrupa'nın dev şirketlerinin İran'da cirit attığını da göremiyorduk! 

Aslında Yahudi halkına karşı her hangi husumetim yoktur. Çünkü onları da Allah yarattı. Bu nedenle insan olarak ve Allah yarattığı için saygı göstermek zorundayız. Ama ülkemiz üzerinde oynanan oyunları kim oynuyor ve Abdül Hamid’e Yahudi baronların nasıl darbe yaptığını ve niçin darbe yaptığını bilmek de hakkımızdır. 

Evet, Hocam, katılıyorum düşüncelerinize. Ülkemizdeki siyaseti anlayabilmek için dünya siyasetini çok iyi bilmeliyiz. Hele biz akademisyenler daha çok iyi takip etmeliyiz dünyada olup bitenleri… Saygılarımla…


YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
1
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN