Yüzde 51 Yeter

Mevlüt Yiğit

09-08-2014 07:00


Çocukluğumuzda dünyayı, ahireti anlatmaya başladıklarında cenneti ve cehennemi de anlatıyordu büyüklerimiz. O zamanlardan aklımızda kalan bir şey var. Çok basit: Ahirettte günahlarınla sevapların tartılacakmış, yüz tane amellerimizden 51 tanesi doğru (sevap) 49 tanesi yanlış (günah) ise terazinin sevap tarafı ağır bastığı için cennete girecekmişiz.

Yıllar sonra yine aynı terazi ölçümüyle karşılaşıyoruz. 

Seçimlerde yüzde 51 alan kazanmış olacak.

Etrafımızdaki insanları, kitleleri, cemaatleri, partileri değerlendirirken de bu yüzde 51 ölçüsünü tutturmamız gerekiyor mu bilemiyorum. Yüzde 49'u hata yüzde 51'i doğru olan arkadaşlarımızı normal mi karşılayacağız? Yoksa iyi ve daha iyi arasından en iyisini mi seçeceğiz. Veyahut kötü ve daha kötü arasından en kötüsünü eleyecek miyiz? Bu noktayı ehli ilimden, ilminde rasih olup derinleşmişlere sormak lazım.

Öğrencilik yıllarında bir arkadaşımız başından geçen enteresan bir olay anlattı.

"İlahiyat Fakültesinde okuyorduk. Alt sınıflardan bir öğrencimiz vardı. Davranışlarında her şeyi gayet normaldi. Bir gün bu arkadaşın şeytana uyduğunu ve hırsızlık yaptığını tespit emişler. Çekip bir kenara konuşmuşlar. Sonra da babasını çağırmışlar. Babası Anadolu insanı hacı gayet dindar bir adam. Ne yapacağız diye uzun uzun konuşurken şeytana uyup hırsızlık yapan arkadaş mutfaktan et doğrama tahtası ile büyük ekmek bıçağını alıp gelmiş. Evet ben hırsızlık yaptım elimin kesilmesi lazım. İşte bıçak işte tahta kesin kurtulayım demiş. Bunu görünce dondum kaldım." diyor anlatan arkadaş.

"Had cezası vermek şahısların işi değildir, devletin işidir, onu biz yapamayız." dedik ve geri gönderdik et tahtası ile bıçağı diyor.

Sonra bu şeytana uyan arkadaş dedi ki: "Beni bu çevreden atmayın. Evet ben şeytana uydum bir hata ettim. Ama günah işlesem de sevap da işliyordum burada. Namazımı kılıyordum, sevaplarım günahlarımı götürüyordu. Ben buradan ayrılınca artık günahlarıma belki devam edeceğim ama sevap işleyemez olacağım." dedi. 

Bu cevap bize çok manidar gelmişti.

Şimdi hatalı davranan arkadaşlarımıza iyi mi davranacağız? Hataları çok da olsa yüzde 49'u geçmediği için Allah'ın ahiretteki adaleti gibi davranıp yüzde 51'i bulmadığı için makul mü karşılayacağız?

Yüzde 49'a 49, 51'e 51 mi vereceksiniz? Takdiri size bırakıyorum.

Seçiminizi yapın...

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Yazıları
1
Burak Tahir Bilici
Mevlüt Yiğit
Öğr. Gör. Ahmet Yaşar ZENGİN