takipçi satın al bitcoin haberleri hande ercel jigolo şirketleri ilbet yabancı dizi izle Bodrum Konulu Mezuniyet Projesi ARCHIPRIX Öğrenci Yarışması Ödülü || E Haber Ajansı

Bodrum Konulu Mezuniyet Projesi ARCHIPRIX Öğrenci Yarışması Ödülü

Total Views : 222
Zoom In Zoom Out Sonra Oku Print

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı Bodrum mezuniyet projelerinden ikisi “ARCHIPRIX Öğrenci Yarışması Ödülü” aldı.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı Bodrum mezuniyet projelerinden ikisi “ARCHIPRIX Öğrenci Yarışması Ödülü” aldı.

ODTÜ Mimarlık Çevresi Barkın Karabaş'ın “Siber Anastilosis: Halikarnas Kollektif Güvenliğinin Yeniden Yapılandırılması” ve Hayriye Hilal Polat'ın “Deepwater Harvesting” Yazılı Projeleri, ARCHIPRIX 2020 ödül layık görüldüler.

Rekor sayı başvurunun gerçekleştiği 2020 yılı yarışma döneminde ARCHIPRIX Öğrenci Yarışması Jürisi, 330 başvuru içerisinden toplamda 12 projeyi ödüllendirdi. Jüri; birinci, ikinci, üçüncü olmak üzere 3 ödül ve 3 mansiyona ek olarak, 1 projeyi “Jüri Özel Ödülü” ne ve 5 projeyi de “Teşvik Ödülü” ne layık gördü.

Ödül sıralaması, ARCHIPRIX yarışması geleneğine bağlı olarak ödül töreni sırasında açıklanacak.

Archiprix Türkiye, genç mimarlar için başarılı bir mesleki kariyerin ilk adımını temsil ediyor. Yarışma aynı zamanda, yöntemler ve yaklaşımları ile farklı öğretim kurumları arasında farklı öğretim kurumları arasında, çalışılan proje konularının çeşitliliğini görmek, tartışma ortamını geliştirmek ve bu sayede ulusal yönetim mimarlık eğitiminin yükseltmeyi amaçlıyor.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi son sınıf sınıf 1 Kasım 2019'da Prof. Dr. Ayşen Savaş başkanlığında Bodrum Belediyesi ve Başkan Ahmet Aras'ı ziyaret ederek fakülte bitirme tezlerini Bodrum konulu olarak hazırlayacaklarını ve projelerini Bodrum Belediyesi'ne sunacaklarını açıklamışlardı.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ayşen Savaş, Bodrum'u tercih etmelerinin nedenini şöyle açıklamıştı:

“Bodrum coğrafi işaretli, beyaz kübik yerel uygulama ve antik şehir ile uluslararası alanda ilgi bir yerleşim alanı, çok özel bir yer. Türkiye'de böyle bir yer bulmak artık mümkün değil. Bu yüzden projelerimizi burada tercih ettik. 30 öğrencimizle hazırlayacağımız mezuniyet projemiz için Belediye başkanımız ve STK'lar ile birlikte hareket edeceğiz. Gerçek projeler üzerinde çalışmayı hedefliyoruz. Bodrum'un sorunlarına odaklanıp, mimari program hazırlayacağız. Onun öğrencimiz farklı ölçeklerde planlamalar yapacak. Çalışmalarımız bir yıl boyunca sürecek. Burada 30 tane mimar var ve mezuniyet projelerinde, Bodrum için çalışacaklar. ”

Türkiye'de mimarlık en iyi diploma projelerini seçmek üzere 25 yıldır düzenlenen ARCHIPRIX-TR, mimarlık eğitimi için çok önemli bir mihenk taşı oluşturmanın yanı sıra sıralanacak mimarlara da yeni kapılar açıyor.

Ödül töreni ve kolokyum 6 Mayıs 2021 tarihinde alı olarak gerçekleştirilecek.

e-Haber Ajansı (e-ha)