Tokyo Olimpiyatları’nın yolu İzmir’den geçiyor

Total Views : 1,472
Zoom In Zoom Out Sonra Oku Print

Plaj voleybolunda Tokyo Olimpiyatları'na katılacak ülkeler belirleneceği CEV Continental Cup, 6-9 Mayıs tarihleri ​​arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde İnciraltı'nda yapılacak.

Plaj voleybolunda Tokyo Olimpiyatları'na katılacak ülkeler belirleneceği CEV Continental Cup, 6-9 Mayıs tarihleri ​​arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde İnciraltı'nda yapılacak.

Son iki yılda önce BVA Balkan Plaj Voleybol Şampiyonası'na, hemen ardından Avrupa U22 ve U18 Plaj Voleybolu Şampiyonası'na ev toi yapan İzmir, CEV Continental Cup'ı da düzenliyor. 23 Temmuz-8 Ağustos arasındaki arasındaki Tokyo Olimpiyatları için Avrupa Kıtası Elemeleri ikinci raundu niteliğindeki CEV Continental Cup, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek. 6-9 Mayıs arasındaki dev organizasyon, İnciraltı Spor Tesisleri'nde pandemi kurallarına uygun olarak yapılacak.

Kadın ve erkeklerde toplam 16 takım

Kadınlarda Türkiye'nin yanı sıra Sırbistan, Slovenya, Polonya, Yunanistan, Finlandiya, Çekya ve Belarus, erkeklerde yine Türkiye'nin yanı sıra Slovenya, Litvanya, İtalya, Macaristan, Letonya, Estonya ve İngiltere mücadele edecek. Toplam 64 sporcunun yer alacağı CEV Continental Cup'da gruplarını ilk beşte tamamlayan ülkeler, final biletini alacak. Finaller Haziran Hollanda'da düzenlenecek.

Elit voleybolcuları geliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanı Hakan Orhunbilge, İzmir'in 652 kilometrelik kıyı şeridine sahip olduğunu, su ve plaj sporları için çok uygun bir yer aldığını vurgulayarak, “Balkan ve Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonası ile devam eden Continental Cup ile taçlandırıyoruz. Maratonİzmir dahil İzmir tarihinde görülmemiş uluslararası çapta organizasyonlar düzenliyoruz. Avrupa'nın elit plaj voleybolcularını konuk edeceğimiz için mutluyuz ”dedi.

Plaj voleyboluna ağırlık verilecek

İzmir'in sahip olduğu coğrafi bilgi alanında ilke edindiklerini ifade eden Orhunbilge, “Başkanımız Tunç Soyer, su sporlarına özellikle plaj vermemizi isteyen bir vizyonledi. Önümüzdeki dönemlerde plaj sporlarına pozitif ayrımcılık yapacağız. İzmir, zaten çok önemli bir turizm destinasyonu ve uluslararası turnuvalar ile bilinirliği daha da artacak. Avrupa Plaj Oyunları'nı da İzmir'e getirebilirsek çok önemli bir adım daha atmış olacağız ”diye konuştu.

Temmuz'da Avrupa Şampiyonası var

İzmir Büyükşehir Belediyespor Başkanı Ersan Odaman da CEV Continental Cup'ın uluslararası alanda çok önemli bir organizasyon olduğunun altını çizerek, “İzmir'de derece yapan sporcular, bir anlamda Tokyo Olimpiyatları'na katılacaklar. Tokyo yolu İzmir'den geçecek. Temmuz ayında yine kentimizde U20 Avrupa Plaj Voleybolu Şampiyonası'na ev to yapacağız. Bizimle güzel bir iş birliği olan Türkiye Voleybol Federasyonu'muza teşekkür ederiz "günlük yaptı.

İzmir ile güzel bir iş birliği yakaladık

Türkiye Voleybol Federasyonu Liglerden Sorumlu Asbaşkanı Ahmet Göksu, İzmir'e çok iyi organizasyon vermeyi planladıklarının müjdesini, “Başkanımız Mehmet Akif Üstündağ'ın (Voleybol Her Yerde) diye bir sözü var. Bu slogan elde voleybolun her yerde elde edilmesini sağlıyor. İzmir, her açıdan önemli bir avantaja sahip. Gerçekleştirdiği üç önemli şampiyona ile başarısını kanıtladı. Büyükşehir Belediyesi ile uyumlu bir iş birliği yakaladık, devam ettiriyoruz ”dedi.

İzmurTube ve CEV'den canlı yayın

Türkiye Voleybol Federasyonu Plaj ve Kar Voleybolu Yönetmeni Oğuz Dermenci, 14 farklı ülkeden 16 takımın mücadele edeceğini belirterek, “Plaj voleybolu, ülkemizin takım sporlarında olimpiyat şansının sürdürdüğü nadir branşlardan biri. Şampiyona, 6 Mayıs'ta serileriyle başlayacak. Erkekler ilk maçlarını 7 Mayıs Cuma günü oynayacak. Yarı final ve finaller hem İzmirTube, hem de CEV'in Youtube kanalından canlı yayınlanacak, İzmir'in dünya çapında tanıtımı olacak ”dedi.

Hedef Tokyo Olimpiyatları

Plaj Voleybolu Kadın Milli Takımı Antrenörü Sakıp Karalı rakiplerle karşılayacaklarını ancak iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini ifade ederek, "Keşke pandemi olmasaydı da BVA Balkan Plaj Voleybolu'ndaki gibi seyirci önünde oynayabilseydik" konularıusu yaparken Plaj Voleybolu Milli Takım Başantrenörü Adem Mert ise "Yunanistan 'daki ilk etabı geçmiştik. Şimdi evimizdeyiz ve bundan da iyi bir sonuçla ayrılarak Hollanda'daki finallere ve Tokyo'ya gideceğiz ”şeklinde konuştu.

e-Haber Ajansı (e-ha)