Almanya'dan Türkiye’ye Seyahat Uyarısı

Total Views : 831
Zoom In Zoom Out Sonra Oku Print

Yukarıdaki önlemler, özellikle, ancak bununla sınırlı olmamak üzere, Türkiye ile yakın özel ve kişisel bağları olan Alman vatandaşlarının yanı sıra hem Alman hem de Türk vatandaşlığına sahip kişileri etkilemektedir.

Federal Dışişleri Bakanlığı’nın web sayfasında 17 Ağustos’tan geçerli uyarı. Açıklamada, Alman yurttaşlarının Türkiye’de hâla keyfi olarak tutuklandığı, çıkış yasağı uygulandığı veya Türkiye'ye girişlerinin engellendiği belirtiliyor. 

Türkiye’ye seyahat uyarısı yazısında şöyle deniyor: “Türkiye, 17 Ağustos 2021, saat 12:00'den itibaren yüksek riskli bölge olarak sınıflandırılmıştır . Türkiye Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü güncel ve ayrıntılı rakamlar vermektedir. 

Alman vatandaşları Türkiye’de hâla keyfi olarak tutuklanıyor, çıkış yasağı veriliyor veya Türkiye'ye girişleri engelleniyor. Geçmişte herhangi bir sorun yaşamadan ülkeye giriş çıkış yapabilen kişiler, tekrar kaldıkları takdirde tutuklanabilirler. Çoğu durumda, bu kovuşturma önlemleri, terörist olarak sınıflandırılan bir örgüte propaganda veya üyelik şüphesine dayanıyordu, bu nedenle Örneğin PKK veya Gülen hareketi (ikincisi sadece Türkiye'de terör örgütü olarak sınıflandırılır), bkz. yasal özellikler. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin terör kavramının Türkiye'de hukuka aykırı olarak geniş kapsamlı olduğuna inanması nedeniyle, Örneğin. Almanya'da kovuşturma için ifade özgürlüğü hakkı kapsamında yer alan sosyal medyadaki gönderilerin yalnızca ifadeleri, paylaşımları veya "beğenmeleri". Birkaç yıl önce Almanya'daki gösterilere katılmak veya Almanya'da Kürt meseleleriyle ilgili kayıtlı bir derneğe üyelik, tutuklama, çıkış yasakları veya giriş reddi için gerekçe olabilir. 

Tutuklamalar, kovuşturmalar veya çıkış yasağı da sıklıkla sosyal medyada hükümeti eleştiren ifadelerle bağlantılı olarak, giderek artan bir şekilde cumhurbaşkanına hakaret suçlamaları nedeniyle de yapıldı. “Cumhurbaşkanına hakaret” veya “terör örgütü üyeliği veya propagandası yapmaktan” mahkum edilirse, etkilenenler risk altındadır. Muhtemelen birkaç yıl hapis cezası, bazen ömür boyu hapis. Ayrıca, çıkış yasakları bazen Almanya'da yaşayan insanlar için varoluşsal sonuçlar doğurabilir. 

Yukarıdaki önlemler, özellikle, ancak bununla sınırlı olmamak üzere, Türkiye ile yakın özel ve kişisel bağları olan Alman vatandaşlarının yanı sıra hem Alman hem de Türk vatandaşlığına sahip kişileri etkilemektedir. 

Gazetecilere ayrıca gerekçe gösterilmeden akreditasyon reddedildi. Alman hukuk anlayışına göre ifade özgürlüğü kapsamına giren ifadeler, Türkiye'de istihdamı kısıtlayıcı tedbirlere ve cezai takibata yol açabilmektedir. 

Siyasi olaylardan, mitinglerden ve genel olarak kalabalık insan topluluklarından uzak durun. 

Sosyal medyada uzun zaman önce de olsa hükümeti eleştiren ancak başka birinin gönderisini paylaşan veya "beğenilen" ifadelerin Türk güvenlik makamları tarafından cezai işlemlere yol açabileceğini unutmayın. Kamuya açık olmayan yorumlar da isimsiz ihbar yoluyla Türk kolluk kuvvetlerine iletilmiş olabilir."

e-ha