Karavan Yapımında Huş Kontrplak Kullanmanın Avantajları

Total Views : 232
Zoom In Zoom Out Sonra Oku Print

Sabit konutlar dışındaki yaşam hep bir macera gibi görünse de insanların çok farklı ihtiyaçlarına çözüm getiriyor. Ev dışı yaşam için çok kullanılan bir yöntem de çekili veya motokaravanlar olarak karşımıza çıkıyor.

Sabit konutlar dışındaki yaşam hep bir macera gibi görünse de insanların çok farklı ihtiyaçlarına çözüm getiriyor. Ev dışı yaşam için çok kullanılan bir yöntem de çekili veya motokaravanlar olarak karşımıza çıkıyor. 

Ev dışında seçilen bu hayat, evin konforuna yaklaştıkça tercih edilen yöntemden memnuniyet de artıyor. Ancak ev dışında sürdürülecek hayat için her aracın, mesela karavan veya çadırın aynı konforu sunması nasıl mümkün değilse her karavanın da aynı rahatlıkta olmasını beklememek gerekiyor.

Bir karavandan elde edilecek konfor, karavanın üretiminde kullanılan malzemelerin çeşit ve kalitesine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Karavan üretiminde en çok kullanılan malzemelerden birisi olan kontrplak da karavan imalatında özenle seçilmesi gereken malzemeler arasında yer alıyor.

Karavandan Neler Bekleniyor?

Aslında bir karavan geniş kullanım alanı dışında sabit bir evin tüm rahatlığını sunabiliyor. İyi bir karavanda;

  • Kullanılan malzemeler, sağlık açısından tehdit oluşturmamalı (Özellikle kanserojen maddelerin açık yüzeylerde kullanımı, ısı yalıtım için birçok tedbirin alındığı karavanları sağlıksız hale getirebiliyor.),

  • Kolay taşınmalı,

  • Isı ve ses yalıtımını tam olarak sağlamalı,

  • Emniyet sistemleri tam olmalı,

  • Çekili karavan ise çekici araca montesi kolay olmalı,

  • Günlük fiziksel ihtiyaçların tamamını karşılayabilmeli,

  • Açılan/Kurulan parçaların hazırlığı kolay ve hızlı olmalıdır.

Genellikle tatil, seyahat gibi belirli süreler için kullanılan karavanların; her türlü ihtiyacı karşılayacak malzemeye sahip olması kadar dinlenmeye yetecek genişlikte alanının olmasının da dikkate alınması gerekiyor.

Karavan Yapımında Kullanılan Malzemeler


Karavanların farklı şekillerde sınıflandırılırlar. Karavanın cinsi ne olursa olsun oluşturulan yaşam alanında kullanılacak malzemelerde önemli bir değişiklik olmuyor. Karavanların imalatı için genellikle; kontrplak, yalıtım için; cam yünü, taş yünü, nem bariyeri, kauçuk contalar ve kauçuk köpük gibi malzemeler kullanılıyor. Karavanın içi için kullanılan malzemeler ise yataktan evyesi ile birlikte küçük bir mutfak tezgâhına kadar insanın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak malzemelerden oluşuyor.

Kontrplak Nedir?

Karavan üretiminde kullanılan kontrplak, aslında bir ahşap ürünün adıdır. Kavak, ladin, çam, kayın veya huş ağacı gibi birçok ağaçtan yapılan kontrplak, bu ağaç tabakalarının sıkı şekilde birleştirilmesiyle üretiliyor. Filmli veya filmsiz olarak üretilen kontrplaklar; farklı kalınlık ve ölçülerde satışa sunuluyor

Neden Huş Kontrplak?

Huş kontrplak; Rusya, Ukrayna ve Kuzey Avrupa ülkelerinden ithal edilen Huş ağacından ülkemizde imal ediliyor veya bu ülkelerden hazır olarak ithal ediliyor. Gemi yapımında da kullanılan huş ağacının; dayanıklılığı, pürüzsüz yapısı, suya mukavemeti ve estetik görünümü sebebiyle karavanlarda da tercih edildiği biliniyor.

En kaliteli huş kontrplak ürünleri ve aradığınız diğer ürünler için https://babayapi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.